20 rokov v Zozname UNESCO si Štiavnica pripomenie aj za účasti prezidenta

Obrázok k článku

Séria podujatí, ktorými si Banská Štiavnica pripomína zápis do Zozname svetového dedičstva UNESCO  vyvrcholí oslavami, ktoré sa uskutočnia 11. októbra 2013 za účasti prezidenta SR Ivana Gašparoviča.
11. december 1993 sa natrvalo zapísal do histórie Banskej Štiavnice. Práve v tento deň bola v kolumbijskej Cartagene spoločne s technickými pamiatkami okolia zapísaná do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Po dvadsiatich rokoch mesto bilancuje a pripomína si zmeny, ktorými za toto obdobie prešlo. Vyvrcholením rôznych akcií, ktoré významné výročie pripomínajú, bude slávnostné zhromaždenie, ktoré sa uskutoční 11. októbra 2013 v kostole sv. Kataríny aj za osobnej účasti prezidenta SR Ivana Gašparoviča, zástupcov vlády SR a pozvaných hostí.


Po tomto podujatí bude nasledovať  otvorenie výstavy Banská Štiavnica – 20 rokov svetovým dedičstvom UNESCO. Na viacerých výstavných paneloch sa návštevníci dozvedia, aké boli dôvody zápisu do spomenutého zoznamu, ale aj akým vývojom prešlo mesto za toto obdobie.


Celý slávnostný program doplní tradičné podujatie Akademici v Banskej Štiavnici, ktoré zdôrazňuje význam Baníckej akadémie a 3D mappingová šou na Námestí sv. Trojice.

 

Podrobný program podujatia nájdete na:
http://www.banskastiavnica.sk/20unesco/program-2.html

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Lokality UNESCO na Slovensku – Banská Štiavnica

Rýchly rozkvet a sláva slobodného kráľovského mesta Banská Štiavnica priamo súviseli s jeho bohatými rudnými žilami a možnosťami ich exploatácie. Priamym dôkazom významu mesta je nielen jeho značná rozloha už v románskom období ale i výstavnosť architektúry. Reprezentatívny stred mesta, ktorý sa doformoval v priebehu 16. storočia, charakterizujú popri rozsiahlych goticko-renesančných meštianskych domoch i mestská radnica a neskorogotický kostol sv. Kataríny.

Lokality UNESCO na Slovensku – Vlkolínec

Osada Vlkolínec predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov, zo severu chránená masívom Sidorovo. Uprostred tradičnej zástavby sa v centre obce zachovala zvonica z roku 1770, studňa, kaplnka Panny Márie z roku 1875 a škola.

Lokality UNESCO na Slovensku – Spišský hrad

Jedinečnému urbanisticko-krajinárskemu komplexu stredného Spiša dominuje ruina Spišského hradu. Hrad patrí k najväčším fortifikačným stredovekým komplexom v strednej Európe. Jeho protipól tvorilo už v románskom období sídlo cirkevnej správy – Spišská Kapitula, ktorá je charakterizovaná impozantným dvojvežím katedrály sv. Martina. Tieto centrá moci a správy Spiša prepája svojou zástavbou podhradská osada, neskôr mestečko s typickými renesančno-barokovými meštianskymi domami, dnešné Spišské Podhradie.

Návšteva generálneho riaditeľa UNESCO

V dňoch 20.- 23. augusta navštívil Slovensko na pozvanie ministra zahraničných vecí generálny riaditeľ UNESCO pán Koïchiro Matsuura s manželkou Takako Kirikae Matsuura. Ministerstvo kultúry SR bolo hostiteľom pána Matsuuru v prvý deň jeho pobytu na Slovensku, v nedeľu, 21. augusta 2005.