Štiavnica priťahuje brigádnikov
V historickom dome na Remeselníckej ulici v Banskej Štiavnici vládne ruch. Zvuk pracovných nástrojov sa mieša s útržkami angličtiny. Už štvrtý rok na jeho rekonštrukcii pracujú mladí ľudia z rôznych kútov sveta v rámci letného medzinárodného pamiatkarského tábora dobrovoľnej práce… “Banskú Štiavnicu som našla v Zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a zaujala ma,” hovorí 21-ročná študentka Aki Taneda z Japonska, ktorá je na Slovensku po prvý raz. Očarilo ju pekné prostredie a prekvapila aj zvonkohra hodín na miestnej radnici. Z vekového priemeru brigádnikov druhého tohtoročného turnusu sa trochu vymyká 38-ročný sociálny pracovník a učiteľ Peter Hamburger z Nemecka, ktorý je v takomto tábore už po jedenásty raz. “Tentoraz som si vybral Slovensko. Chcel som ho spoznať, pretože v táboroch v iných častiach Európy som sa zoznámil s mnohými Slovákmi. Banská Štiavnica prekonala moje očakávania,” vyznáva sa.
V rôznorodej skupinke, kde je spoločným jazykom angličtina, sú aj účastníci z Česka, Belgicka, Francúzska, Bulharska a Slovenska. Časť z nich pracuje na spomínanom renesančno-barokovom dome, časť sa podieľa na údržbe skanzenu Slovenského banského múzea v prírode. Hoci hlavnou náplňou je neplatená brigádnická práca, čas zostáva aj na zábavu a spoznávanie kultúrneho a prírodného bohatstva mesta.
Doteraz sa v pamiatkarských táboroch v Banskej Štiavnici vystriedalo do 90 brigádnikov z vyše 20 krajín. “Práce je stále neúrekom, všetko však závisí od dostatku finančných zdrojov,” dodáva Pavol Fabian zo Spolku Banskej Štiavnice `91.
zdroj: Sme