O obraze výtvarného školstva
Nitrianska galéria * Nultá hodina * Kurátorka Adriana Récka
Pedagógovia katedry výtvarnej výchovy nitrianskej Pedagogickej fakulty I. Benca a M.Nicz sa rozhodli osloviť ostatné fakulty s katedrami výtvarnej výchovy na Slovensku(Trnava, Banská Bystrica, Bratislava, Prešov) a urobiť kvalitnú výstavu z tvorbyštudentov za posledné tri roky.
Výstava pod názvom Nultá hodina je prvou svojho druhu v novodobej histórii fakúltpo roku 1989. Jej zámerom je konfrontovať vzájomnú úroveň, koncepcia predstavuje akýsivýberový salón. Nie je teda analýzou alebo prieskumom všetkého, čo sa na katedráchučí a deje. Mala by byť ukážkou toho najlepšieho.
Na prácach z odboru grafiky sa podpisuje vysoký štandard tradície slovenskejgrafickej školy. Zdá sa, že aj prostredníctvom takej techniky, akou je serigrafia, sadá ešte veľa zaujímavého povedať (F. Kočiš – ateliér I. Bencu). Kvalitné súfotky, či už dokumentárne, konceptuálne alebo klasicky poetické (ateliéry Š.Blaža, M. Žilíka). Tradičný žáner sochárstva vytláča objekt, enviroment čiinštalácia. Tento stav nie je daný len nadväznosťou na tendencie súčasného umenia,ale aj požiadavkami na materiálové spracovanie, keď klasická socha, alebo aj druhy úžitkovéhoumenia, napr. textil, dovedené do konečného výsledku sú na možnosti našej školy neúnosnenáročné (ateliér textilu M. Balážovej, ateliér objektu M. Brooša ).
Akoby z núdze cnosť vyrastá často aj súčasné umenie a o to výdatnejšie s týmtoprincípom pracuje škola. V jej prospech svedčí, že princípy ready made, alebo použitianetradičných (i odpadových) materiálov nie sú samoúčelné, ale nesú plnohodnotnúumeleckú výpoveď, obsahujúcu často ironizujúci alebo humorný podtext. Klasické žánresú vôbec posúvané skôr do konceptu, ktorý má na katedrách významné postavenie(ateliéry M. Nicza, B. Baláža, ale aj maliarsky koncept R. Bielika, ateliérvýtvarného projektovania E. Vološčukovej, ktorá so študentmi pracovala na radeinvenčných interpretácií z dejín umenia).
Medzi najmladšie ateliéry patrí intermediálna tvorba a video. Je potešiteľné, baaž obdivuhodné, že v podmienkach resp. v ich absencii, akými pre tieto žánredisponujú dnešné vysoké školy, vznikajú také pôvabné a vtipné dielka ako jeanimovaná Rozprávka M. Hanshilda a J. Vargu z Prešova (ateliér J. Onda), video S. JežíkovejO kom o čom (Trnavská univerzita) alebo celý rad videoumenia z Nitry.
Škoda, že na Nultej hodine absentovali niektoré katedry, obraz o výtvarnomškolstve u nás by bol pravdivejší. Tak teda nabudúce – na Prvej hodine.
EVA KAPSOVÁ
(Autorka je výtvarná teoretička)
Publikované na: www.sme.sk dňa 23. 6. 2001