Stred Európy je tentoraz v Berlíne

BERLÍN – Stred Európy okolo roku 1000 sa volá výstava, ktorú otvorili v Dome Martina Gropia v Berlíne a ktorú nadšene hodnotí ako kritika, tak aj návštevníci. Popri Nemeckom historickom múzeu, Združení na výskum staroveku a Reissovom múzeu v Mannheime sa na výstave, ktorá stála dvadsaťjeden miliónov mariek, podieľa aj Slovenské národné múzeum, Národné múzeum z Prahy aj múzeá z Krakova a Budapešti. S výnimkou svätoštefanskej koruny, ktorej maďarský zákon nedovoľuje opustiť krajinu, je tu vystavených dvetisícosemsto vzácnych exponátov z dvanástich krajín. Medzi nimi aj prilba českého vojvodu sv. Václava.Tvorcovia zvolili pre výstavy striedme, niekedy takmer chladné prostredie, ktoré však umožňuje vyniknúť exponátom, čo odrážajú život vtedajšej európskej spoločnosti. Jednou z jeho charakteristických postáv bol svätý Vojtech, biskup pražský, ktorý žil v Magdeburgu, Aachene a Moháči. Iným pohľadom do čias, keď sa rodila stredná Európa, je trojdimenzionálny film, ktorý zoznamuje návštevníka s priebehom jedného dňa obyvateľov prístavu Wollin v roku 1000.Výstava v Berlíne potrvá do polovice augusta. Potom bude prenesená do Mannheimu, od marca do leta budúceho roku bude v Prahe a od 7. júla 2002 v Bratislave.Návštevu výstavy v Berlíne trošku strpčuje jedine cena trojdielneho sprievodného zväzku – stojí 194 mariek.RUDOLF STRÖBINGER


Zdroj: www.sme.sk /06-06-2001/

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Výstava tisícročia – „Stred Európy okolo roku 1000“

16. 07. 2002, Archívny článok na spestrenie. Prečítajte si čo sa dialo v minulosti z tlačových správ Ministerstva Kultúry Slovenskej Republiky.
27. výstava Rady Európy, Stred Európy okolo roku 1000
Termín konania výstavy: 21. 7. 2002 – 20. 10. 2002
Miesto: Bratislavský hrad, 2. poschodie hradného paláca
Česko-maďarsko-nemecko-poľsko-slovenský výstavný projekt

V Dóme korunovali desať kráľov a kráľovnú

Za viac ako 250 rokov bolo v Dóme sv. Martina korunovaných jedenásť kráľov, vrátane Márie Terézie, a osem ich manželiek. Mená všetkých aj s dňom ich korunovácie sú uvedené na ľavej, severnej stene pri hlavnom dómskom oltári.
Kráľom pri slávnostnom akte kládli na hlavu uhorskú kráľovskú korunu, uchovávanú dodnes v Budapešti.

V Múzeu SNP otvorili novú modernú expozíciu

BANSKÁ BYSTRICA 27. augusta 2004 (SITA) – Novú stálu expozíciu Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy 1939 – 1945 otvorili dnes pri príležitosti osláv 60. výročia SNP v banskobystrickom Múzeu SNP. Udalosti SNP sleduje nie izolovane, ako doterajšia expozícia, ale v širších súvislostiach celoeurópskeho diania a zároveň zasadené do kontextu príčinných súvislostí od roku 1914 so sledovaním dôsledkov do roku 1964. Vtedy boli rehabilitovaní účastníci povstania, ktorých po roku 1948 nespravodlivo väznili komunisti. „Doterajšie expozície sledovali viac-menej veci len na Slovensku. Nenastavili to zrkadlo, že by sa veci konfrontovali aj v európskom rámci,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Múzea SNP Ján Stanislav.