Bezpečnost a ochrana zdravia pri práci – Vyhláška č. 718/2002 Z. z.

Vyhláška č. 718/2002 Z. z. na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a bezpečnosti technických zariadení
Vyhláška stanovuje:

– technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia,
– rozsah a podrobnosti zaistenia bezpečnosti technických zariadení,
– bližšie podmienky zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, zaistenia bezpečnosti technických zariadení vrátane požiadaviek na odbornú spôsobilosť zamestnancov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a bezpečnosti technických zariadení.

V zmysle prílohy č. 1 k vyhláške sú tlakové, zdvíhacie, elektrické a plynové technické zariadenia zaradené podľa miery ohrozenia do skupín

– skupina A – s vysokou mierou ohrozenia,

– skupina B – s vyššou mierou ohrozenia,

– skupina C – s nižšou mierou ohrozenia.

Technické zariadenia skupiny A a skupiny B sa považujú za vyhradené technické zariadenia.
Výrobu, montáž, rekonštrukciu, opravy, údržbu, odborné prehliadky a odborné skúšky, označovanie vyhradených technických zariadení a plnenie tlakových nádob na dopravu plynov vykonáva podnikateľ na základe oprávnenia vydaného orgánom inšpekcie práce.
Vyhláška stanovuje podmienky zhotovenia technickej dokumentácie, výroby, montáže a rozsahu sprievodnej technickej dokumentácie vyhradených technických zariadení. Vo vyhláške sú uvedené činnosti, ktoré majú byť zabezpečené pri uvádzaní do prevádzky a pri prevádzkovaní vyhradených technických zariadení.

Odbornú spôsobilosť na obsluhu a na opravy vyhradených technických zariadení ustanovuje ďalšia časť vyhlášky.

Samostatnou časťou vyhlášky je problematika odbornej spôsobilosti na činnosť na vyhradených technických zariadeniach elektrických.
Vyhláška zrušila účinnosť vyhlášky č. 74/1996 Z. z.

Vyhláška nadobúda účinnosť 1. januára 2003.

Nabudúce: Verejné obstarávane – Vyhláška č. 722/2002 Z. z. (2)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenskí historici musia pre informácie o ŠtB cestovať do Česka

Prácu Ústavu pamäti národa (ÚPN) pri rekonštrukcii útvarov bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) dlhodobo komplikuje sťažený prístup k informáciám. Po rozpade federácie zostala v Českej republike veľká časť dokumentov, ktoré sa týkajú Slovenska, pretože archív sa nedelil. “V súčasnosti je už proces delenia federálneho majetku ukončený, takže tieto materiály pravdepodobne natrvalo zostanú v českých archívoch,” povedal agentúre SITA predseda Správnej rady ÚPN Ivan Petranský. Pracovníci ÚPN sú momentálne odkázaní na výskum dokumentov len v priestoroch českých archívoch. Ak chcú s nimi pracovať ďalej, musia si robiť kópie.