Do Banskej Štiavnice sa vrátil barokový reliéf
Po vyše dvoch rokoch sa do Banskej Štiavnice vracia barokový reliéf Panna Mária pod krížom, ktorého obnovu realizovali v Oblastnom reštaurátorskom ateliéri v Bratislave.
„Dielo s rozmermi 220-krát 160 centimetrov od neznámeho majstra bolo vo veľmi zlom stave, polychrómia, farebná hmota bola popraskaná a drevo vyhnité, navyše celý reliéf bol štyrikrát premaľovaný,“ hovorí reštaurátorka Zuzana Chovanová, ktorá spolu s Jozefom Hrvoľom viedla zhruba desaťčlenný tím. „Naším zámerom bolo dostať sa na úroveň druhej vrstvy, preto sme zvolili špecifický postup, aby sa zachovala pôvodná farebnosť aj druhá premaľba. Deštrukcia polychrómie bola taká značná, že sme sa rozhodli pre techniku priznanej krakeláže, ktorá dielu dodáva zaujímavý raster.“
Reliéf, ktorý bol súčasťou komplexu Kalvárie z 18. storočia, patril podľa agentúry TASR na zoznam sto najohrozenejších pamiatok na svete, kam ho zaradila Kressova nadácia v rámci World Monuments Fund, súkromná nezisková organizácia z New Yorku. „Keďže na obnovu Kalvárie nie sú v dohľadnom čase financie, ktoré sa momentálne zháňajú na záchranu priľahlých kaplniek, reliéf je dočasne umiestnený v štiavnickom kostole sv. Kataríny Alexandrijskej,“ dodáva Zuzana Chovanová.
(ba)
Zdroj: Denník SME, 15. 8. 2003
Poznámka: V skutočnosti zoznam sto najohrozenejších pamiatok sveta vydáva organizácia World Monuments Fund v rámci svojho programu World Monuments Watch, prijatého v r. 1995. Program financuje American Express Company. The Samuel H. Kress Foundation je tiež partnerom WMF a finančne podporuje niektoré jeho projekty.