Umelcov už 10 rokov podporuje Centrum súčasného umenia

Obnova.sk Foto

Tvorbu slovenských umelcov podporuje už desať rokov Nadácia – Centrum súčasného umenia. Ako pre agentúru SITA povedala projektová manažérka nadácie Svetlana Waradzinová, od svojho vzniku podporili 856 projektov vo všetkých druhoch umenia celkovou sumou 68,7 miliónov korún. Nadácia od roku 2001 vyhlasuje Cenu Oskára Čepana. V súťaži určenej mladým výtvarníkom vo veku do 35 rokov chce pokračovať aj v roku 2004. Tento rok nadviaže aj na prvý ročník benefičnej aukcie súčasného slovenského umenia.Ako konštatovala Waradzinová, v tomto roku opäť vyhlásia grantové kolo pre slovenských umelcov. Uchádzať sa o finančnú podporu môžu výtvarníci aj literáti, divadelníci a autori z iných oblastí kultúry. Nadácia – Centrum súčasného umenia tiež pripravuje školenia pre manažérov kultúrnych projektov, pracovníkov knižníc a galérií. Naštartuje aj projekt Vis a Vis, ktorého cieľom je propagácia darcovstva pre umelcov. Tradične zaujímavý program prinesie aj výstavný priestor nadácie Open Gallery na Baštovej ulici v Bratislave. Pokračujú filmové semináre a ďalšie programy nadácie, o ktorých informuje aj na svojej webstránke.

Obnova.sk Foto

Nadáciu – Centrum súčasného umenia založili pod názvom Sorosove centrum súčasného umenia ako súčasť programu Nadácie otvorenej spoločnosti (Open society Foundation) Bratislava. Samostatne ju zaregistrovali v júni 1993. Počas desiatich rokov svojho pôsobenia prispela k rozvoju súčasného slovenského výtvarného umenia, divadla, tanca, hudby a kinematografie. Nadácia bola pôvodne orientovaná najmä na súčasné výtvarné umenie. Za desať rokov sa však postupne zmenila na inštitúciu zameranú na priamu grantovú podporu súčasného umenia, organizovanie umeleckých a vzdelávacích aktivít a poskytovanie dokumentačných a informačných materiálov.

Obnova.sk Foto

Zdroj: Changenet.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

O cene Oskára Čepana

Nadácia – Centrum súčasného umenia má za sebou desať rokov profesionálneho pôsobenia na pôde slovenského súčasného umenia a kultúry. Garantuje profesionalitu organizačného tímu ako i odbornej komisie, ktorá posudzuje prijaté žiadosti. Okrem toho využíva znalosť daného prostredia a dobré kontakty v rámci umeleckej scény. V rámci svojich aktivít v roku 2005 pokračuje v administrovaní jubilejného 10.ročníka ceny mladým slovenským výtvarníkom – Cena Oskára Čepana 2005.

Minulý rok dala Nadácia VÚB na granty vyše milión eur

Nadácia VÚB v roku 2010 podporila 174 projektov za celkovo vyše milióna eur. Najviac prostriedkov, takmer 40 percent, smerovalo do charity a zdravotníctva a na podporu kultúrneho dedičstva a umenia vyše tretina. Do oblasti vzdelania smerovala takmer pätina a na šport takmer desatina z objemu darovaných prostriedkov. Za svoje aktivity v oblasti zodpovedného podnikania a firemnej filantropie získala VÚB vlani aj hlavnú cenu Via Bona Slovakia. “Pre VÚB je príznačné, že každoročne investuje do zmysluplných projektov v oblasti charity, vzdelania, umenia, kultúrneho dedičstva a športu. Vlani tam smerovalo viac ako milión eur,” tvrdí generálny riaditeľ a predseda správnej rady Nadácie VÚB Ignacio

Zomrel významný zberateľ umenia Ernst Beyeler

Švajčiarsky obchodník s umením a jeden z najvýznamnejších zberateľov umenia Ernst Beyeler zomrel vo veku 88 rokov. Informovala o tom v piatok jeho nadácia. “V noci 25. februára 2010 nás opustil Ernst Beyeler. Zomrel v pokoji v spánku vo svojej rezidencii v Riehene,” uvádza sa vo vyhlásení Beyeler Fondation.