Tureckí umelci budú tvoriť pred návštevníkmi SNM

Tureckí autori diel sprístupnených v bratislavskom SNM ponúkajú návštevníkom možnosť pozrieť sa na proces ich vzniku priamo v expozícii: BRATISLAVA 17. júna 2004 (SITA) – Diela dvoch významných tureckých umelcov, Hüsamettina Yivlika a Hikmeta Barutcugila predstavuje od dnes až do 24. júna Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Výstavu Tradičné turecké umenie nájdu záujemcovia o na Slovensku bežne nedostupnú orientálnu kultúru v expozíciách múzea na Vajanského nábreží 2. Zaujímavosťou je, že tureckí výtvarníci budú priamo na výstave tvoriť umelecké diela. Ako agentúru SITA informovala Renáta Holienčínová z oddelenia propagácie SNM, návštevníci múzea môžu Hüsamettina Yivlika a Hikmeta Barutcugila pozorovať denne, okrem pondelka, od 10:00 do 11:00 a od 15:00 do 16:00.
Tradície umeleckej tvorby Osmanskej ríše ponúknu práce Hüsamettina Yivlika (1957). Rodený Istanbulčan sa o historické umenie svojej vlasti začal zaujímať už počas štúdia na základnej škole. Diela vytváral pôvodne kompozíciou drevorezby, výšiviek a zlatenia. Posledné tri roky však pracuje so šperkmi a dekoratívnymi predmetmi. Vytvára ich na základe vlastných návrhov a používa jedinečné nástroje a metódy.
Aj v zahraničí známy Hikmet Barutcugil (1952), pôvodom z tureckého mesta Malatya, sa rovnako ako Yivlikku venuje tradičným tureckým remeslám ako je kaligrafia, zlatenie, miniatúrna maľba a viazanie kníh. Zúčastnil sa na stovkách podujatí a výstav v asi dvadsiatich krajinách sveta. Jeho práce sú v mnohých múzeách, vrátane londýnskeho Britského múzea a vďaka výstave v SNM si ich môžu pozrieť aj naši milovníci umenia. Baratcugil prednáša na katedre Tradičného tureckého umenia na Umeleckej Univerzite Mimara Sinana v Istanbule a Fakulte umenia istanbulskej Marmarskej univerzity. Od roku 1996 vedie umelecké centrum Ebricton (zem Ebru), kde vedie tvorivé dielne mramorovania a iných tradičných remesiel. Je autorom kníh o umení.
Výstavu pripravilo SNM a Veľvyslanectvo Tureckej republiky s podporou Ministerstva kultúry SR.

(SITA, tm;zd), 0323

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V SNM otvorili výstavu o histórii Turkov na Slovensku

Turci na Slovensku je názov novej výstavy v Slovenskom národnom múzeu, ktorá prezentuje turecké pamiatky zo zbierok viacerých múzeí na Slovensku. Výstava približuje návštevníkom vyše 150-ročnú históriu Turkov na Slovensku, ktorá začala bitkou pri Moháči. Turecké výboje zanechali v dejinách nášho územia nezmazateľnú stopu. Turci po víťaznej bitke pri Moháči v roku 1526 na dlhšie obdobie ovplyvnili dejiny Európy a predovšetkým nášho územia.

Reštaurátorská šikovnosť stredoškolákov v SNM

BRATISLAVA 10. decembra 2004 (SITA) – Zreštaurované historické artefakty z dreva vystavia mladí študenti zo Združenej strednej školy drevárskej v Bratislave od štvrtka, 11. decembra, v Slovenskom národnom múzeu (SNM). Vo výstavných priestoroch na Vajanského nábreží budú do 4. januára budúceho roka stáť drevené insitné sochy Madony prešovskej, Krista zmŕtvychvstalého Piety šaštínskej či Pastiera z Betlehema. Podľa Renáty Holienčinovaj zo SNM sú mnohé z vystavených diel maturitnými prácami študentov.

Výstava Majstra Pavla v SNM už len dva dni

BRATISLAVA 18. septembra 2004 (SITA) – Pri príležitosti ukončenia výstavy Majster Pavol z Levoče (21.9.) v Historickom múzeu Slovenského národného múzea (SNM) na Bratislavskom hrade budú expozície otvorené mimoriadne aj v pondelok. Ako agentúru SITA informovala Jana Mojžitová z tlačového oddelenia SNM, otvorené budú expozície na Hrade a taktiež aj v budove Prírodovedného múzea SNM na Vajanského nábreží od 9:00 do 17:00. Výstava kópií najvýznamnejších diel Majstra Pavla na druhom poschodí Hradu bratislavské publikum veľmi zaujala. Pre vysokú návštevnosť ju predĺžili o tri týždne.

Zbrane československých vojakov v SNM

BRATISLAVA 20. mája 2004 (SITA) – Vojenské zbrane a časti výstroja, ktoré používala československá armáda v prvej polovici 20. storočia vystaví od pondelka Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Vo výstavných priestoroch Zimnej záhrady na Vajanského nábreží bude vernisáž o 16:00. Medzi dvestovkou prezentovaných predmetov sú napríklad rakúsko-uhorské zbrane, revolvery, pušky, pištole či známy guľomet Maxim.