Kláštorný kostol sa nedarí obnoviť už 50 rokov
ČERVENÝ KLÁŠTOR 29. septembra 2004 (SITA) – Zastavenie reštaurátorských prác v kláštornom kostole sv. Antona Pustovníka v Červenom Kláštore spôsobila transformácia fondu Pro Slovakia na program Obnovme si svoj dom. Vylúčením štátnych inštitúcií z možnosti uchádzať sa o granty z programu Obnovme si svoj dom vznikla podľa riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Prešove Márie Polákovej paradoxná situácia, pretože štátna inštitúcia zriadená ministerstvom kultúry nemá možnosť získať peniaze na obnovu kultúrnych pamiatok vo vlastníctve štátu. Kláštorný kostol je pre verejnosť zatvorený už vyše 50 rokov. „Tento kostol nebol nikdy zapojený do muzeálnej prehliadky aj keď je perlou celého areálu,“ uviedla Mária Poláková.
Areál kláštora bol obnovený a zrekonštruovaný v 50-tych a 60-tych rokoch 20. storočia zo štátnych prostriedkov. Na kláštornom kostole však obnovili iba exteriér. Expozícia v Červenom Kláštore je verejnosti prístupná od roku 1966. Až o niekoľko rokov neskôr sa však vzhľadom na stav interiéru začalo s reštaurátorskými prácami aj v kostole. Koncom 80-tych rokov v kostole postavili lešenie a urobili reštaurátorský výskum. V roku 1999 sa našli prvé peniaze na obnovu kostola zo Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia, do roku 2003 to bolo postupne 2,73 mil. Sk. Za tieto peniaze Oblastný reštaurátorský ateliér v Levoči zreštauroval celú klenbu kostola s maliarskou a omietkovou výzdobou a kamenárskymi detailmi.
Na stavebnú obnovu kostola, vrátane reštaurovania architektúry je podľa M. Polákovej potrebných minimálne 10 mil. Sk. Ďalšie prostriedky si vyžiada reštaurovanie mobiliáru kostola. Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore je vo vlastníctve Slovenskej republiky v správe Pamiatkového úradu SR. Muzeálnu expozíciu prevádzkuje Ľubovnianske múzeum. Červený Kláštor je podľa Márie Polákovej „ak nie celkom najúspešnejšia expozícia v rámci Slovenska, tak patrí medzi tie najúspešnejšie a najnavštevovanejšie“.
(SITA, ro;zd), 0073