Silikónový dvorček Európy

Záverečným koncertom festivalu „Bachov rok -Slovensko 2000“ bola v decembri uplynulého roka slávnostne ukončená kampaň Rady Európy „Európa, spoločné dedičstvo“. Vyvrcholil cyklus niekoľkých tisícok podujatí, festivalov, výstav a aktivít vo viac ako štyridsiatich štátoch Európy.Aj na Slovensku sa tak zavŕšila gigantická iniciatíva významnej paneurópskej inštitúcie venovaná problematike záchrany a prezentácie kultúrneho a prírodného dedičstva „starého“ kontinentu. Vyvrcholil projekt, ktorý si nedal za cieľ toto cenné dedičstvo zjednotiť, ale vytvoriť spoločný priestor, v ktorom každý región a štát uplatní svoj špecifický vklad. Lebo iba originalita každého kamienka zaručuje, že mozaika hodnôt Európy môže byť pestrá a kompletná.

Kultúra na našom kontinente, ale napríklad aj v Amerike alebo inde vo svete, sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Predstavme si úpravy originálu skladby od J.S. Bacha viacerými súčasnými európskymi skladateľmi a následnú spoločnú interpretáciu takejto „kompozície“ niektorým orchestrom. Alebo iný príklad. Súbor Lúčnica naštuduje po jednom ľudovom tanci z každého európskeho štátu a bude s takýmto programom vystupovať v zahraničí. Možno iba z dôvodu, aby bola „európska“. Tento nápad prof. Š. Nosáľ sotva prijme. Zrejme aj preto nie, že Lúčnica je už dávno európska a svetová, lebo je najmä slovenská.
Hudba a tanec sú umeniami autorskými a interpretačnými zároveň. Dnes je už samozrejmosťou, že aj od interpretov sa očakáva autorský prínos. Stáva sa však, že vo viacerých prípadoch sa prínos neobjavuje ani v autorskej činnosti, niekedy za cenu tzv. prínosu komerčného. Takým možno „úspechom“ je aj nadmieru propagované „Nádvorie Európy“ v Komárne. Zrejme ide o úspech obchodný, škoda však, že iniciátori a mecenáši „potemkinovho“ námestia v cennom historickom jadre nevenovali toľko pozornosti hodnotným pamiatkam mesta. Takými sú napríklad stará pevnosť a mestské opevnenie, kde ide o skutočné európske hodnoty.

Predstavme si, že aj v Bratislave niekto má podobný nápad, nie však architektonický, ale sochársky. V historickom jadre mesta, napríklad na námestí pred národným divadlom, iniciátori dokomponujú skupinu súčasných sôch a originálnej fontány nevydarenými kópiami plastík Dávida z Florencie, sv. Václava z Prahy, morskej panny z Kodane, „Medeného jazdca“(Petra Veľkého) z Petersburgu atď. Korunou by mohol byť malý Pis z Bruselu. Dúfam, že takto „európske“ nebude naše hlavné mesto nikdy. Následky „európanstva“ v Komárne sú totiž skôr prejavom amerikanizácie s puncom „originality“ nedosahujúcej ani úroveň „Eurodisneylandu“. V tom prípade totiž nikto nepredstiera, že nejde o zábavu alebo jarmočný efekt.

Nedajte sa pomýliť názvom tejto krátkej úvahy. Aj keď v súvislosti s novou výstavbou, ktorou je aj uvádzaný „príklad“, možno hovoriť skôr o silikátoch, paralelu s populárnym implantátom považujem za primeranú. Prednosti Komárna bude odborník a „fajnšmeker“ určite hľadať na správnych miestach, a aj radový občan s priemernou dávkou vkusu si zrejme tento „nevšedný úspech“ slovenskej architektúry vysvetlí správne. Inak celkový výsledok za seriózny rozbor z odborného hľadiska nie je hoden. Nuž preto iba stručné resumé. Komárno možno získalo kus falošnej Európy, Slovensko a Európa však stratili kus autentického Komárna.

Jaroslav Liptay
Autor je architekt – pamiatkár
Bratislava, 6. januára 2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Dni kultúrneho dedičstva od soboty v 40-tich štátoch Európy

Na celoeurópskom podujatí sa Slovensko zúčastňuje už 13. rok
BRATISLAVA 2. septembra (SITA) – Tradične sa v 40-tich štátoch Európy začína v septembri celoeurópske podujatie Dni európskeho kultúrneho dedičstva, do ktorého sa zapája aj Slovensko. Od soboty do konca septembra budú tohtoročné aktivity zamerané na približovanie kultúrnych hodnôt verejnosti venované 50. výročiu Európskeho kultúrneho dohovoru.

SR-kultúra-BA-fotografický-experiment-dni-kultúrneho-dedičstva

BRATISLAVA 6. septembra (SITA) – Tradičnú súťažnú prehliadku najlepších fotografií mladých autorov, ktorá je súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva, otvoria v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave v stredu o 15:00. Do súťaže sa prihlásilo rekordných 29 krajín, informoval agentúru SITA Jaroslav Liptay z ministerstva kultúry (MK). Na prezentácii sa zúčastňujú tí fotografi, ktorí zachytávajú pamiatky a iné objekty kultúrneho dedičstva.