Žilinčania si vedia pomôcť aj sami
Kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie dokončilo prvú fázu opravy podchodu pod Rondlom. Podchod zaujímavo farebne vymaľovali 25 ľudí (architekti, grafickí dizajnéri, maliari, študenti VŠVÚ – účastníci boli zo 6 krajín Európy). Pracovali 9 dní po 8 hodín denne, spolu bolo odpracovaných 1800hodín, použili 330kg bielej a 120kg farebnej farby. Na prácach sa podieľali aj grafiťáci, ktorí sú profesionáli s farbami a osobne nanášali vrchné nátery.„Situácia s verejnými priestranstvami v Žiline nie je ideálna. Preto som rád, že sa akcia v podchode pod Rondlom vydarila. Bývam v Závodí a často využívam podchod, preto som sa pustil do tohto projektu. Všetci mladí architekti, dizajnéri a výtvarníci pracovali zadarmo. Nielen vymysleli, ako má nový podchod vyzerať, ale ho aj oobne vyčistili a vymaľovali. A poriadne sa pri tom zapotili, lebo len zvislé steny podchodu majú 1200 metrov štvorcových.“ hovorí Žilinčan Marcel Benčík, koordinátor celého projektu, vyštudovaný grafický dizajnér.
Podchod má netradičné výtvarné riešenie. Každý východ má inú farbu, čo súvisí aj s novým orientačným systémom vo vnútri podchodu. Hlavná chodba je vymaľovaná na bielo a slúži aj ako galéria histórie podchodu, pretože v nej vidno pôvodné graffiti.
Kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie plánuje urobiť obdobné stretnutie umelcov aj na budúci rok, aby podchod menil svoj vzhľad a hlavne, aby sa takýmto spôsobom udržiaval.
Od pondelka 5. septembra budú v podchode inštalovať nové osvetlenie a budú sa opravovať aj zničené prístupy. Taktiež sa už vyrábajú lavičky, ktoré budú tiež osadené pod Rondlom. Materiál na práce je financovaný z verejnej zbierky Tehla k Tehle, ktorú v máji zorganizovalo kultúrne centrum Stanica a do ktorej prispelo dve tisíc Žilinčanov. Tvorivé stretnutie umelcov zo 6-tich krajín bolo financované z Ministerstva kultúry SR.
Odborné práce zabezpečuje firma ŽIVO a Žilinské komunikácie. Odborný dohľad nad prácami robí Ing. Ivan Mokrý z MÚ Žilina.