Svätý Otec vráti kazanskú ikonu Ruskej pravoslávnej cirkvi

20. 07. 2004 – S nádejou v napomáhanie bratských vzťahov s Pravoslávnou cirkvou pápež Ján Pavol II. vráti najuctievanejšiu ikonu v ruských dejinách Moskovskému patriarchátu.
„Pred týždňom vyjadril Svätý Otec moskovskému patriarchovi svoje želanie odovzdať Ruskej pravoslávnej cirkvi posvätnú ikonu Kazaňskej Panny Márie,“ vyhlásil prekvapivo hovorca Vatikánu Joaquin Navarro-Valls v sobotu 10. júla.
„Pápež dostal túto ikonu pred mnohými rokmi a vždy bolo jeho veľkou túžbou vrátiť ju, aby ju mohol uctievať ruský národ. Teraz nastala priaznivá chvíľa na návrat ikony a na jej vrátenie dohodli 28. august – sviatok Usnutia Panny Márie podľa pravoslávneho kalendára, keď ikonu prinesie do Moskvy osobitná vatikánska delegácia. Vatikánsky hovorca Navarro Valls v tej súvislosti uviedol, že pred jej vrátením do Moskvy sa uskutoční verejný akt úcty tejto vzácnej kópie obrazu Panny Márie. Svätý Otec dúfa, že rímska púť Kazanskej Panny Márie prispeje k vytúženej jednote Katolíckej a Pravoslávnej cirkvi.“

Ikona Kazanskej Panny Márie má pohnuté dejiny. Pôvodná ikona, malý obraz, ktorý sa zázračne zjavil v Kazani, hlavnom meste Tatarstanu, bola zhotovená roku 1579. Podľa náboženskej tradície si ikonu uctievali najmä preto, lebo jej prostredníctvom sa diali zázraky a nevysvetliteľné uzdravenia. K nim sa zaraďuje oslobodenie Moskvy z poľskej okupácie roku 1612 a z Napoleonovej roku 1812. V noci z 28. na 29. júna 1904 ikonu ukradli z katedrály Kazanskej Panny Márie, ktorá stála neďaleko Kremľa. Počas Ruskej revolúcie roku 1917 ju obchodník so starožitnosťami Ševljagin predal kupcovi z Londýna. Ikona sa znovu objavila v USA v 60. rokoch na aukcii medzinárodného umenia. Kúpila ju Modrá armáda, katolícke združenie úcty k Fatimskej Panne Márii, ktorá ju darovala pápežovi roku 1993.

Jeho predstavitelia zázračnú ikonu roku 1970 darovali kostolu vo Fatime v Portugalsku. Po neúspešnom atentáte na pápeža Jána Pavla II. 13. mája 1981 ju dostal do daru Svätý Otec, ktorý ju umiestnil vo svojej súkromnej kaplnke v Apoštolskom paláci. Ján Pavol II. čakal na príležitosť stretnúť sa s patriarchom Alexejom II., aby mu ju vrátil. Patriarcha považuje ikonu za vlastníctvo Ruskej pravoslávnej cirkvi. Keď Ján Pavol II. prijal ruského prezidenta Vladimíra Putina v novembri minulého roku, vyjadril želanie čo možno najskôr vrátiť ikonu Pravoslávnej cirkvi.

V auguste sa teda vráti do Ruska, ale ešte sa nevie, kde bude umiestnená, či v pravoslávnej katedrále v Moskve, ktorú dal zreštaurovať bývalý prezident Jeľcin, alebo v Kazani.

Týmto svojím rozhodnutím sa Ján Pavol II. zjavne vzdal myšlienky vrátiť ikonu ruskému patriarchovi osobne, ako sa o to pokúšal minulý rok pri plánovanej ceste do Mongolska so zastávkou v Kazani.
Arcikňaz Vsevolod Chaplin, podpredseda Oddelenia pre zahraničné veci Moskovského patriarchátu, vyhlásil: „Podľa nás nemožno otázku pápežovej návštevy v Rusku a vrátenie ikony Pravoslávnej cirkvi miešať dohromady.“

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ikony

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici predstavuje výstavu IKONY, ktorá v poviano?nom ?ase prináša divákom atmosféru východnej spirituality a poh?ad na filozofiu byzantského výtvarného prejavu.