V Štítniku sa zachovali významné objekty

Štítnik, obec s bohatou históriou, leží v údolí potoka Štítnik v Slovenskom krase. Najstaršia písomná zmienka o banskej osade pochádza z roku 1243. Ťažba a spracovanie železnej rudy umožnili jej prudký rozvoj. V roku 1328 dostal Štítnik od kráľa mestské výsady a stal sa poddanským mestečkom. Bol však aj významným trhovým a remeselníckym mestom. Ďalšie mestské práva mu boli udelené v 15. storočí.

Rozmach mesta narušili turecké vpády. Jeho oživenie nastalo až začiatkom 17. storočia. Rozvíjali sa remeslá a obchod so železom, ktoré sa tu vyrábalo. Prosperita mesta sa odrazila aj v stavebnej činnosti. V druhej polovici 19. storočia nastáva stagnácia v železiarstve a s ňou aj postupný úpadok mestečka.
V Štítniku sa dodnes zachovali viaceré umelecky a historicky významné objekty. Na dolnom konci obce stoja zvyšky bývalého vodného hradu, ktorý postavili v roku 1432. Patril k strážnym hradom protitureckej obrany. Koncom 16. storočia bol prestavaný a začiatkom 19. storočia niektoré poškodené časti prebudovali na klasickú kúriu a na hospodárske stavby.

Neobyčajne krásny je gotický evanjelický kostol zo 14. storočia so vzácnymi stredovekými nástennými maľbami a s umelecky mimoriadne hodnotným vnútorným zariadením. Pri kostole stojí budova bývalej mestskej latinskej školy z roku 1532 a fara. Zaujímavými pamiatkami na námestí sú typické remeselnícke a meštianske domy zo začiatku 19. storočia, ktoré si zachovali svoj klasicistický charakter.
Pôvodná baroková budova obecného domu bola prestavaná v roku 1780. Zachovalé klasicistické rodinné kúrie pochádzajú z poslednej tretiny 18. storočia. Barokový katolícky kostol postavili na námestí v roku 1749 a obnovili ho v roku 1896. Pred kostolom sa nachádza neskorobarokový stĺp z roku 1710.
Z kedysi chýrnych železiarskych podnikov dnes stoja už len zvyšky múrov.

BRANISLAV MAJLING

Zdroj: Roľnícke noviny

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Z histórie obce Vyhne

Príčinou vzniku obce boli bane, najmä nálezisko bohatej železnej rudy. Podľa niektorých predpokladov ťažili tu železnú rudu už germánske kmene niekedy v 3. – 2. storočí pred naším letopočtom. Neskoršie Slovania vytlačili Germánov alebo títo sa sami odsúvali. Do príchodu Sasov, ktorých uhorský kráľ Ondrej II. Jeruzalemský povolal do Karpatských vrchov na ťažbu kovov, to boli Slováci výrobcami kovov, hoci jednoduchším spôsobom a nie s takou vyspelou zručnosťou, ako to potom robili Sasi.

Trnava vstupuje do medzinárodného združenia opevnených miest

Mesto Trnava vstupuje do medzinárodného združenia opevnených miest Walled Town Friendship Circle, ktoré je zamerané na dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja historických opevnených miest. Tento krok v utorok 23. februára 2010 odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo. Združenie bolo založené ako fórum pre spoločne záujmy historických opevnených miest v roku 1989, ako reakcia na Európsky rok cestovného ruchu. V súčasnosti má 140 členov. Členské mestá môžu za ročný poplatok 480 eur využívať výhody ako prezentácia na celosvetovej úrovni, účasť na odborných seminároch či uverejnenie prezentácie mesta a jeho hradobného systému na internetovej stránke združenia www.walledtowns.com. “Veríme, že to môže mestu pomôcť z hľadiska rozvoja a podpory cestovného ruchu,” odôvodnil tento krok primátor Štefan Bošnák.