Minister vnútra sa chce stretnúť s mimovládnymi organizáciami
Ministerstvo vnútra bude iniciovať stretnutie ministra vnútra a odborníkov rezortu so zástupcami mimovládnych organizácií, ktorí spustili kampaň za stiahnutie návrhu zákona o spolkoch. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra SR Erik Tomáš. Podľa neho je zákon ešte len na začiatku legislatívneho procesu a odborné pripomienky aj od tretieho sektora ho určite pomôžu zlepšiť. “Naším cieľom je len viac stransparentniť a zjednodušiť systém tretieho sektora. Nič viac, nič menej,” spresnil Tomáš, ktorý považuje odovzdanie hromadnej pripomienky za klopanie na otvorené dvere.
Tí, čo sa zapojili do kampane, považujú zákon z dielne ministra vnútra “za likvidačný, ohrozujúci celú slovenskú občiansku spoločnosť.” Mnohé ustanovenia sú podľa nich v priamom rozpore so základnými ľudskými právami, ústavou a medzinárodnými dokumentmi o ľudských právach. Ako agentúru SITA informoval Marcel Zajac z Centra pre filantropiu, hromadnú pripomienku doteraz podpísalo 4 080 ľudí. Členovia mimovládnych organizácií ju plánujú odovzdať 3. januára v podateľni ministerstva vnútra.
Mimovládne organizácie upozornili, že rezort vnútra chce spolky de facto povoľovať, nie iba registrovať. Spolok bude môcť podľa návrhu vyvíjať činnosť len pre svojich členov. Rezort tiež navrhuje, aby spolky vyberali od svojich členov členské príspevky a zakazuje im podnikať, čo napríklad znamená zákaz organizovať plavecké, jazykové či počítačové kurzy a ďalšie aktivity pre verejnosť. Bránil by teda aj vytváraniu nových pracovných miest – napríklad v chránených dielňach, v kluboch pre deti, ženy, seniorov, ľudí s postihnutím. Návrh zákona prikazuje združeniam, ktoré prijali dve percentá, povinný audit a vedenie podvojného účtovníctva. MVO upozorňujú aj na vysoké a neprimerane pokuty. Podľa predstaviteľov tretieho sektora povinnosti, ktoré chce ministerstvo zákonom zaviesť, sú “pre malé občianske združenia, ktoré pracujú len s minimálnymi alebo žiadnymi finančnými prostriedkami, jednoznačne likvidačné”.
Platný ponovembrový zákon ponúka dostatok nástrojov na kontrolu hospodárenia občianskych združení a na zabezpečenie ich kvalitnej práce, ktorá je zmysluplnou priamou pomocou ľudom či životnému prostrediu. “Návrh zákona o spolkoch nič nerieši, iba nivočí dobre fungujúce prostredie občianskej spoločnosti, oberá ľudí o ich základné práva a možnosti spravovať veci verejné a kontrolovať verejnú moc”, zdôrazňuje sa v stanovisku.
Hromadnú pripomienku, ktorou chcú docieliť stiahnutie zákona, podporujú okrem iných mimovládne organizácie Občan a demokracia, Nadácia Charty 77, Via Iuris, Centrum pre filantropiu, Sociofórum, Greenpeace, Aliancia Fair-Play, Klub Strážov, Národná rada občanov so zdravotným postihnutím, Vidiecky parlament, Nadácia Pontis, Nadácia Ekopolis, Únia materských centier, Platforma mimovládnych rozvojových organizácií, eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí, Ženské lobby Slovenska, Prvé lesbické združenie Museion či Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.