Historici diskutujú o perzekúciách v r. 1938 až 1945
Perzekúcie na Slovensku v rokoch 1938 -1945 sú hlavnou témou trojdňovej medzinárodnej historickej konferencie, ktorá sa začala dnes v Bratislave v priestoroch Moyzesovej sály. Pozvanie prijali historici zo Slovenska, Maďarska, Poľska a Čiech. “Usporiadanie takýchto odborných podujatí je jednou z ciest ako sa priblížiť a poznať aj kontroverzné časti našich dejín, na ktoré sú rôzne názory,” povedal pri príležitosti otvorenia konferencie podpredseda vlády Dušan Čaplovič a poukázal tak na obdobie slovenského štátu. Nad celým podujatím ktoré zorganizoval Ústav pamäti národa (ÚPN) prevzal záštitu bratislavský primátor Andrej Ďurkovský.
Podľa Čaploviča je našou povinnosťou pripomínať si udalosti tohto obdobia, snažiť sa ich pochopiť z úcty k obetiam a tiež preto, aby boli mementom pre súčasnosť aj pre budúce generácie. Ako zároveň dodal, častokrát sú roky 1938 až 1945 posudzované jednostranne, mnoho faktov sa zahmlieva či ospravedlňuje. “Nie vždy sa vieme postaviť otvorene k tejto bolestnej pravde, história potrebuje poznať pravdivejší obraz,” konštatoval Čaplovič.
V prvý deň konferencie vystúpili so svojimi referátmi Marek Syrný z múzea SNP v Banskej Bystrici, ktorý hovoril o problematike represii voči slovenským komunistom v rokoch 1939 -1944 alebo Ján Bobák zo Slovenského historického ústavu Matice slovenskej. Ten predniesol referát na tému Perzekúcie Slovákov na území okupovanom Maďarskom v rokoch 1939 -1945. V utorok a v stredu budú historici diskutovať na témy: Partizánske represálie počas SNP, ktoré priblíži historik Martin Lacko z ÚPN. K potlačeniu SNP a následným represáliám na strednom Slovensku 14. divíziou Waffen SS Galizien sa vyjadrí Michal Šmigeľ z univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Na tému arizácie a o židovskej otázke v čase slovenského štátu budú hovoriť Peter Mičko z UMB, Michal Švarc z ÚPN či Hana Klamkova z Karlovej univerzity v Prahe.