Počet krádeží umeleckých diel a predmetov sa znížil
Trestná činnosť súvisiaca s krádežou umeleckých diel a predmetov či vlámaní do historických objektov sa za rok 2007 a prvý štvrťrok 2008 znížila, zlepšila sa aj objasnenosť týchto trestných skutkov, pre agentúru SITA to uviedla zástupkyňa hovorcu Prezídia Policajného zboru Andrea Polačiková. Výrazný vplyv na páchanie tohto druhu kriminality nemalo ani prijatie Slovenska do schengenského priestoru, “aj naďalej spolupracujeme s našimi zahraničnými kolegami pri odhaľovaní trestnej činnosti”, spresnila Polačiková. Medzinárodná policajná organizácia (Interpol) požiadala SR v tomto roku 20-krát o spoluprácu pri pátraní po ukradnutých predmetoch. Slovensko na Interpol poslalo tri žiadosti o spoluprácu. Našim policajtom sa vlani ani v prvom štvrťroku 2008 nepodarilo zadržať umelecké diela ukradnuté v zahraničí, konštatovala zástupkyňa.
Pre zlodejov sú stále atraktívne archeologické vykopávky, ktoré sú výhodným obchodným artiklom na trhu s kultúrnymi a historickými predmetmi. “Ide o vysoko latentnú formu trestnej činnosti, pretože sa jej venuje úzky okruh páchateľov predovšetkým z prostredia záujmových skupín a združení,” povedala Polačiková. V boji proti tomuto druhu kriminality polícia úzko spolupracuje aj s Ministerstvom kultúry SR, dodala.
Podľa informácii, ktoré agentúre SITA Polačikova poskytla, rezort vnútra zriadil odbornú pracovnú skupinu, ktorá začala pracovať na novom systéme. Fungovať začne najneskôr od 1. januára budúceho roka a nahradí doterajšiu národnú databázu odcudzených umeleckých diel a predmetov. “Pôvodná databáza je už zastaraná a nevyhovuje aktuálnym požiadavkám kladeným na prevádzkovanie takéhoto systému,” povedala Polačikova. Časť údajov z novej databázy by mala byť sprístupnená aj verejnosti prostredníctvom Internetu, obdobne je to riešené napríklad v Čechách, dodala.