Drevená cesta ku kostolíkom
V Hunkovciach v okrese Svidník pred dreveným chrámom z 18. storočia otvorili v utorok 27. mája 2008 letnú turistickú sezónu. Pri tejto príležitosti odovzdajli do užívania cestné smerové značenie upozorňujúce na Karpatskú drevenú cestu označujúcu smerovanie k jednotlivým dreveným kostolíkom.
Značky v hodnote 35-tis. korún boli vyrobené v anglickej a poľskej mutácii. Finančne na ne prispel Prešovský samosprávny kraj prostredníctvom svojho grantového NEFO fondu. Na podujatí sa zúčastní prednosta Obvodného úradu vo Svidníku Milan Cocuľa.
Ako informoval agentúru SITA riaditeľ neziskovej organizácie Záchrana a obnova Národnej kultúrnej pamiatky drevené chrámy pod Duklou Michal Kosť, cestné značenie k jednotlivým dreveným chrámom patrilo k najkritizovanejším problémom zo strany turistov. Nezisková organizácia, ktorá propaguje a snaží sa získavať financie na obnovu drevených kostolíkov, oslávi v tomto roku 10. výročie svojho založenia.
V okrese Svidník sa nachádza 17 drevených chrámov, z ktorých desať patrí do súboru 27 drevených kostolíkov zapísaných ako národná kultúrna pamiatka. V priebehu desiatich rokov sa na ich obnovu preinvestovalo takmer 30 mil. Sk. Významnou mierou tomu pomohol projekt ktitorstva, keď patrónstvo nad jednotlivými kostolíkmi prijali vplyvné a známe osobnosti. V posledných rokoch nezisková organizácia cez projekt rozvoja cestovného ruchu – Karpatská drevená cesta, sústreďuje svoje úsilie na propagačno-prezentačné aktivity.
Drevený chrám v Hunkovciach východného obradu zasvätili Zosnutiu Bohorodičky. Ide o zrubový, trojpriestorový objekt na nízkej kamennej podmurovke. Samostatná veža je spojená strieškou so stavbou. Veže i stupňovité kupoly nad svätyňou i loďou sú zakončené makovicami, na vrchole cibuľkami s ornamentálne riešenými krížmi. Celý objekt i dve poschodia veže sú obité vertikálnym doštením a lištami. Makovičky i celá strecha sú pokryté šindľom. Z pôvodného dreveného oplotenia sa zachovala vstupná brána so šindľovou strieškou. Chrám postavili v 18. storočí.