Pamätníky bez kontroly pre nekontroverzné osobnosti
Obce by mali stratiť možnosť rozhodovať o umiestnení pamätníkov, pamätných tabúľ, sôch, súsoší či iných umeleckých diel, vyjadrujúcich pamiatku a úctu „nekontroverzným“ osobnostiam spojených s históriou Slovenska či obce. Tak znie časť pozmeňujúceho návrhu poslanca za SNS Rafaela Rafaja k novele zákona o obecnom zriadení z dielne SNS. Národniari pôvodne navrhli, aby samosprávy vôbec nemohli zasiahnuť do toho, aké pamätníky či tabule budú v ich obciach. Samotný návrh poslancov za SNS už v prvom čítaní označila opozícia za politicky účelový a odmietla ho, Rafajov návrh poznačil celú dnešnú diskusiu.
Poslanec za SMK József Berényi považuje postup SNS za dvojtvárny. V prípade učebníc pre školy s vyučovacím jazykom maďarským spochybňuje SNS pojem „vžité a zaužívané“ zemepisné názvy, na druhej strane predkladá návrh spomínajúci „nekontroverzné osobnosti“. Kým prvý pojem sa podľa Berényiho objavuje napríklad v dokumentoch Organizácie spojených národov, „nenašiel som ešte medzinárodný dokument, ktorý by určil, ktoré sú nekontroverzné osobnosti Slovenskej histórie“. Poslancom za SNS povedal, že sú nekonzistentní, majú dvojaký meter, ak chcú presadiť vlastné predstavy.
Magdaléna Vášáryová (SDKÚ-DS) nazvala návrh ako „novelu o jednej vete“, ktorá má meniť zaužívané demokratické princípy. Pripomenula totalitné obdobia, keď na oslavu vodcov vznikali diela treťotriednych umelcov, po ktorých ostali v súčasnosti len prázdne podstavce. „História 20. storočia nás učí aj tu na Slovensku, že akákoľvek politická strana a s akýmkoľvek veľkohubým národoľubstvom, nemá vkus,“ dodala s tým, že predložená novela o jednej vete je o nedôvere jednej politickej strany aj k svojmu národu, k ľuďom, samosprávam. Alexander Slafkovský (SDKÚ-DS) považuje za neprijateľný spôsob, akým poslanci za SNS vstupujú do práv samospráv. „Je to vstup výsostne účelový, precedens, ktorý môže Slovensku priniesť obrovské problémy,“ zdôraznil. Poslanec Pavol Minárik si myslí, že novela poslancov za SNS má v skutočnosti slúžiť skôr na to, aby sa mohli umiestňovať „kontroverzné osoby na veľmi kontroverzné miesta, aby boli problémy“. Pred rokmi bola na Slovensku „tabuľová vojna“ o to, ktorá obec bude mať tabuľu aj s názvom v menšinovom jazyku. „Boli z toho vášne. Teraz budeme mať pamätníkovú vojnu,“ zdôraznil.
Pamätníky bez kontroly pre nekontroverzné osobnosti
TRNAVA: V centre pribudne pamätná tabuľa k výročiu Nežnej revolúcie
TRNAVA 17. februára (SITA) – Historické centrum Trnavy ozdobí pamätná tabuľa k 20. výročiu Nežnej revolúcie. Vyplýva to z uznesenia, ktoré na dnešnom rokovaní prijalo mestské zastupiteľstvo. Tabuľa by mala byť umiestnená na Trojičnom námestí, na zemi medzi dlažbovými kockami. Tabuľa má byť zhotovená z liatiny a má obsahovať reliéfny nápis. Jej presný návrh a umiestnenie má pripraviť Správa kultúrnych a športových zariadení mesta.
Poslanci dnes v rámci rovnakého bodu rokovania schválili aj udelenie ocenení osobnostiam mesta Trnava. Čestnými občanmi mesta sa stanú arcibiskup Stanislav Zvolenský za obetavú službu pri duchovnej obnove Slovenska a presadzovanie základných európskych hodnôt a Vladimír Oktavec za hrdinstvo preukázané v dňoch nežnej revolúcie v roku 1989 v Trnave. Za čestných občanov in memoriam vyhlásia básnika Andreja Žarnova za celoživotné literárne dielo a osobnú statočnosť. Ocenení dostanú finančnú odmenu 500 eur. Cenu mesta Trnava spojenú s finančnou odmenou 350 eur udelia Danielovi Bellušovi za vynikajúce výsledky v oblasti chémie a Silvestrovi Korcovi za celoživotnú prácu v oblasti urbanizmu v meste Trnava. Uznanie za zásluhy, rozvoj a reprezentáciu mesta spojené s odmenou 170 eur udelia Pavlovi Bohunickému za rozvoj hádzanej v Trnave a in memoriam Mariánovi Hirnerovi za vynikajúcu reprezentáciu trnavskej hádzanej.
Slávnostné odovzdanie cien mesta Trnava sa uskutoční 1. marca na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.