V Paríži štrajkujú múzeá, zavreli aj Louvre

Najdôležitejšie parížske múzeá vstúpili do štrajkovej pohotovosti. V stredu 2. decembra 2009 ostali zavreté brány inštitúcií ako Louvre, Pompidouovo centrum a Musée d’Orsay. Ich zamestnancov pobúrila vládna politika zameraná na znižovanie počtu zamestnancov. Múzeám totiž hrozí, že sa bude obsadzovať iba jedno zo štyroch pracovných miest, ktoré sa uvoľnia odchodom zamestnancov do dôchodku.

Odbory už dlhšie upozorňovali na chystanú akciu a zaslali otvorený list ministrovi kultúry. Ako prví začali 23. novembra štrajkovať zamestnanci múzea moderného umenia Pompidouovho centra. Pracovníci múzea Louvre a Musée d’Orsay v stredu ráno odhlasovali štrajk a pridali sa ku svojim kolegom. Odborári budú vždy ráno hlasovať o tom, či svoj protest predĺžia o ďalších 24 hodín. O štrajku uvažujú aj pracovníci katedrály Notre Dame.


Francúzsko patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie a parížske štátne múzeá navštívia denne stovky turistov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Novou riaditeľkou Západoslovenského múzea D. Čambálová

16. septembra 2004 (SITA) – Novou riaditeľkou Západoslovenského múzea v Trnave by sa od 1. októbra mala stať Daniela Čambálová. Jej vymenovaním na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja (TSK) poslanci poverili predsedu TSK Petra Tomečka. Čambálová, ktorá doteraz pracovala na úrade samosprávneho kraja, vyhrala výberové konanie. Agentúru SITA informoval hovorca TTSK Ivan Krajčovič.

Prvá pobočka slávneho múzea za hranicami Paríža

Nové pracovisko múzea Centre Pompidou dňa 11. mája 2010 otvoril francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v meste Metz na severovýchode Francúzska neďaleko hraníc s Nemeckom. Centre Pompidou-Metz je prvá pobočka slávneho múzea za hranicami Paríža. “Toto je úžasná chvíľa pre kultúru tejto krajiny, pretože je to po prvý raz, čo sa veľká kultúrna inštitúcia decentralizovala,” spresnil krátko po otvorení riaditeľ parížskeho Centre Pompidou Alain Seban. “Viete, vo Francúzsku sme trochu centralizovaní, takže takýto krok je niečo ako malá Francúzska revolúcia,” povedal riaditeľ múzea Laurent Le Bon s tým, že “národné zbierky sú pre všetkých”. “A prečo Metz? Pretože tu nebolo žiadne veľké múzeum moderného umenia,” vysvetlil. Budova, ktorú navrhli Shigeru Ban a Jean de Gastines, sa vôbec nepodobá na budovu parížskeho centra. Aj toto múzeum však ponúkne prístup k mnohým umeleckým dielam napríklad od Georgesa Braqueho, Pabla Picassa, Jacksona Pollocka či Joana Miróa. “Predstavuje najširšiemu možnému publiku najsúčasnejšie formy umenia a kreativity,” uviedol Laurent Le Bon. Centre Pompidou nebude jediné múzeum, ktoré otvorí svoje brány aj mimo francúzskej metropoly. O dva roky má múzeum Louvre otvoriť pobočku v severofrancúzskom meste Lens.

Výročie začiatku nežnej revolúcie

Deň boja za slobodu a demokraciu zaznamenávajú dnes na celom Slovensku. 17. november roku 1989 je v kalendári historických udalostí zaznamenaný ako začiatok nežnej revolúcie v Československu. Bol to začiatok pádu komunistického režimu. V tento deň zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939. Brutálny policajný zákrok proti účastníkom na Národnej triede v Prahe vyvolal rozhorčenie verejnosti a protestné akcie. Do štrajku po vysokých školách v Československu vstúpili aj herci divadiel, od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN). 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk na podporu demokratických požiadaviek. 29. novembra Federálne zhromaždenie zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú verejnosť odmietla. 10. decembra prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom, v ten istý deň prezident odstúpil. 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.