Múzeum v Pezinku má už 50 rokov

Malokarpatské múzeum v Pezinku, ktoré je v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, oslávilo 50 rokov svojej existencie. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová. Múzeum sa zameriava na históriu vinohradníctva v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti a históriu vína, ktoré predurčili a ovplyvnili dejinný vývoj a životy ľudí v tomto regióne. „Ľudia sa tu môžu oboznámiť s tým, čo to znamená, ako to funguje, dá sa to odovzdať širokej verejnosti a zároveň sa to dá odovzdať tým, ktorí prichádzajú po nás. Práve v tom vidím najsilnejší symbol , že to tu máme už 50 rokov,“ povedal počas slávnosti v priestoroch múzea župan Pavol Frešo. Podľa riaditeľky Malokarpatského múzea Danky Kopálovej sú múzeá dôležité hlavne pre zachovanie identity svojho národa. „Platí veta, že keď nepoznáš svoju minulosť, nemôžeš budovať svoju budúcnosť,“ myslí si.

V súčasnosti má Malokarpatské múzeum sprístupnenú pivničnú expozíciu tematicky zameranú na vinohradníctvo a vinárstvo, resp. prácu vo vinohrade a následné spracovanie vína. Nachádza sa tu okrem iného aj najväčšia zbierka lisov v strednej Európe. Múzeum vo svojich expozíciách využíva multimediálne prostriedky ako aj prvky interaktivity, ktorými reflektuje na súčasné požiadavky doby a návštevníkov. Malokarpatské múzeum v Pezinku sa popri výstavnej činnosti taktiež venuje archeologickému výskumu, či vzdelávacím a pedagogickým aktivitám. Súčasne sa podieľa na viacerých projektoch a podujatiach prebiehajúcich v meste Pezinok, či v celom Malokarpatskom regióne. Súčasťou – resp. vysunutým pracoviskom múzea je i Literárne a vlastivedné múzeum vo Svätom Jure a Múzeum Ferdiša Kostku v Stupave.


Počiatky pezinského múzejníctva siahajú do prelomu 19. – 20. storočia, kedy miestny lekárnik a člen mestskej rady František Meissl založil mestské múzeum. Nešlo pritom o samostatnú inštitúciu, ale skôr o pamätnú izbu prístupnú občasným návštevníkom. Pri zriaďovaní tohto prvého pezinského múzejníckeho počinu pomáhal Meisslovi v tej dobe študent Fedor Jamnický, ktorý po skončení vysokoškolských štúdií pracoval ako chemický inžinier v zahraničí. Po návrate na Slovensko a do Pezinka v roku 1947 zistil, že mestské múzeum v Pezinku už takmer neexistovalo. Preto aj vďaka jeho úsiliu a intervenciám bol v roku 1958 Jamnický poverený zriadeným nového múzea v Pezinku. Za budovu múzea bol určený tzv. Kaviakov dom, kde sídli Malokarpatské múzeum v Pezinku až do dnešných čias. Je to dvojpodlažná renesančná budova s pôdorysom v tvare U.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články