Šperky secesie žiaria v Leopoldovom múzeu
Vybrané šperky z obdobia secesie prináša vo svojej najnovšej výstave Leopoldovo múzeum. Výstava Lesk jednej epochy. Jugendstil – šperky z Európy ponúka 150 vzácnych a jedinečných šperkov, ktoré zapožičali Krajinské múzeum v Darmstadte, Wien Museum, Rakúske múzeum užitkového umenia MAK a súkromní zberatelia. Aj samotné Leopoldovo múzeu prispelo na výstavu šperkami z vlastnej zbierky.
Najväčšie ťaháky prehliadky pochádzajú zo zbierky holandského klenotníka Karla A. Citroena a francúzskeho šperkára René Jules Lalique. Dnes 91-ročný obchodník so šperkami Karl A. Citroen začal v 50-tych rokoch minulého storočia zbierať šperky z celej Európy. Jeho „skvosty“ zo zbierky Collectie Citroen sú dnes prevažne vo vlastníctve múzea v Darmstadte. Ďalšími lákadlami sú šperky z dielne parížskeho klenotníka René Julesa Lalique, ktorý bol najúspešnejším francúzskym zlatníkom okolo roku 1900. Škála farbieb a foriem jeho šperkov je obrovská, k jeho klientom patrili vychytené domy ako Cartier a Aucoc. Prehliadka ponúka aj umenie šperkárov z Nemecka, Belgicka, Dánska, Veľkej Británie, Ruska a domáceho Rakúska. Domáci zlatníci sa na prelome storočí prikláňali ešte ku konzervatívnemu publiku, výrazne iné boli diela secesných umelcov združených v tzv. Wiener Werkstätte, napríklad architekta a dizajnéra Josefa Hoffmanna.
Výstava Lesk jednej epochy je doteraz najväčšou prezentáciou secesných šperkov v Rakúsku. Rafinované prívesky, vzácne brošne, elegantné čelenky, spony a hrebeňe z obdobia okolo roku 1900 budú prezentované v Leopoldovom múzeu (www.leopoldmuseum.at) až do 20. júna 2011.
Foto z titulky: Spona na opasok 1901
Návrh: Hans Christiansen
Výroba: J.Friedmanns Nachfolger D.& M. Löwenthal/Frankfurt am Main
© Hessisches Landesmuseum Darmstadt