Trnavčanov prekvapila obnovená fasáda paláca Stephaneum

Stav pred reštaurovaním (abu.sk)

V týchto dňoch dokončujú reštaurátori v Trnave pod vedením Mgr. art. Juraja Puškára obnovu severnej fasády bývalého seminára sv. Štefana – Stephaneum zo strany ul. M. Sch. Trnavského. Budova roky chátrala a od roku 2007 ju Trnavská arcidiecéza s podporou Ministerstva kultúry SR rekonštruuje. Tento týždeň bolo zložené lešenie. Fasáda bola zreštaurovaná do pôvodnej podoby. Je opticky farebne rozdelená na dve časti, čo bolo aj pôvodným zámerom jej architektov. Zvláštne kontrastné sfarbenie obnovenej fasády (čierna, biela a terakota) púta pozornosť okoloidúcich, vychádza však z pôvodnej farebnosti budovy. Čierna, červená a biela sú farbami Mesta Trnava.

Budova mierne lichobežníkového tvaru s vnútorným dvorom vznikla spojením 4 budov, ktorých fasády boli zjednotené v rokoch 1723-1724 po ukončení moru, ktorý zasiahol Trnavu. Optické rozčlenenie fasády toto spojenie naznačuje aspoň farebným odlíšením, ktorého logika bude viac zrejmá až po ukončení rekonštrukcie západnej fasády zo strany Halenárskej ulice, ktorou rekonštrukcia pokračuje. Severná fasáda je 14 – osová. Dve okná sú zamurované. Na okenných otvoroch na prízemí je zachovaných 12 plochých kovaných prevliekaných mreží. Fasáda je horizontálne členená rímsou, na prízemí je rustika. Obdĺžnikové okná majú kamennú ušnicovú šambránu, sú zdobené píniovými šiškami.

Stephaneum je dvojpodlažný celopodpivničený štvorkrídlový palác so stredným zatvoreným dvorom, okolo ktorého vedie spojovacia chodba. V budove sa nachádza i kaplnka zaklenutá kupolou a vyzdobená freskami. Autorom maliarskej výzdoby je J. I. Cimbal. Stropy paláca sú pokryté ozdobnými štukami. Palác bol postavený ako súčasť areálu univerzitných budov v roku 1724 podľa projektov neznámeho viedenského autora z okruhu známeho architekta J. L. Hildebrandta. Podľa slov Mgr. art. Juraja Puškára „ide o príklad neskorobarokovej až rokokovej palácovej architektúry mestského typu s architektonickým prevedením výnimočných kvalít.“ V rokoch 1724-1850 tu sídlil Seminár sv. Štefana založený arcibiskupom Mikulášom Oláhom. Palác bol vybudovaný z darov Štefana Koháryho, kanovníka Méreyho a vikára Spáczayho. V roku 1850 bol seminár z paláca presťahovaný do Ostrihomu a až do roku 1886 dom obýval arcibiskupský vikár.

Od roku 1886 tu bol zriadený katolícky chlapčenský sirotinec, po roku 1945 bol využívaný ako detský domov. V roku 1995 bol objekt uzavretý až do roku 2007, kedy sa začalo s rekonštrukciou. Stephaneum dostalo novú strechu, v súčasnosti je však budova neobývateľná, potrebuje komplexnú rekonštrukciu. Patrí medzi národné kultúrne pamiatky, nachádza sa v severovýchodnom časti Mestskej pamiatkovej rezervácie Trnava.

TK KBS informovala Lucia Drábiková

Fotogaléria k článku

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

Comments are closed.