Premena priemyselných pamiatok Nemecka – výstava v design factory

Obrázok k článku

Kedysi továrne, železničné stanice, prístavné sklady, majáky či priehrady, dnes moderné univerzity, kultúrne centrá, divadlá, hotely, bytové či kancelárske priestory. Výstava “Premena priemyselných pamiatok Nemecka” ukáže 34 príkladov úspešných premien priemyselných pamiatok, ktoré dnes žijú nový život. Zároveň odprezentuje projekty premeny industriálnych pamiatok na Slovensku.

Za viac než 200 rokov industrializácie vzniklo v Nemecku množstvo vynikajúcich stavieb, mnohé z nich sa vyznačujú progresívnou konštrukciou a materiálmi a posúvali vývoj architektúry 20. storočia. Tieto budovy boli v priebehu posledných 40 rokov spísané a označené za chránené. Považujú sa za rovnocenné s umeleckými

pamiatkami a oživujú sa podobne ako zámky, kostoly či historické vily. Napriek tomu, že vznikli ako technické a priemyselné objekty, skrývajú v sebe tieto robustné a odolné úžitkové budovy široké možnosti nového využitia. Dnes sú v Nemecku tisícky takýchto objektov a ich konverziu nefinancuje len verejný sektor, ale aj súkromní investori, ktorí rozpoznali ich ekonomický a kultúrny potenciál.

Cieľom výstavy je inšpirovať príkladmi a ponúknuť návody praktického využitia priemyselných budov, ktoré nezabúdajú na ich historický odkaz pre dnešnú spoločnosť. Návštevníci sa zoznámia s dvoma projektmi z každej spolkovej krajiny, napríklad s bývalou porcelánkou Creidlitz v Bavorsku, ktorá dnes slúži ako bytový a kancelársky dom, so zlievarňou a továrňou na lodné šróby Zeise v Hamburgu dnes využitou multifunkčne na gastronómiu, bývanie, škôlku, filmové a mediálne centrum alebo s električkovým depom vo Frankfurte zmeneným na divadlo. Hlavná expozícia je doplnená o druhú časť, ktorá vznikla v spolupráci s Fakultou architektúry STU a je venovaná vybraným projektom premeny industriálnych pamiatok na Slovensku.

Výstava prebieha v design factory od 9. do 27. 11.2011, súčasťou sú sprievodné podujatia pod názvom Industrial Day II. v dňoch 9.-11. novembra 2011, ktoré nadväzujú na podobnú akciu spred 2 rokov.

Autor výstavy: Axel Föhl, Združenie krajinských pamiatkarov v Nemecku (Vereinigung der Landesdenkmalpfleger)

Organizátor v SR: design factory

Spoluorganizátor: Fakulta architektúry STU

Partneri: Goethe Inštitút Bratislava, Západoslovenská energetika, a.s.

Špeciálne poďakovanie: doc. Eva Kráľová a doktoranti FA STU

PREMENA PRIEMYSELNÝCH PAMIATOK NEMECKA + Premeny priemyselného dedičstva Slovenska

Výstava: 9. – 27.11.2011

Otvorené: pondelok – piatok, 10.00-18.00; sobota – nedeľa – sviatok, 13.00-18.00 (okrem 15.11.2011)

Miesto: design factory, Bottova 2, 811 09 Bratislava, www.designfactory.sk
vstup voľný

INDUSTRIAL DAY II. 9. – 11.11.2011

sprievodné podujatia

9.11.2011 streda, design factory

17.00 – prednáška Axel Föhl (DE), autor výstavy

18.00 – diskusia na tému „Priemyselné pamiatky a ich využitie v súčasnosti“:

—– Ján Orlovský, hovorca, Západoslovenská energetika, a.s. (projekt „Elektrárňa Piešťany“)

—– Miroslav Hrušovský, architekt, Penta Investments (projekt „Jurkovičova tepláreň“)

—– Martin Paško, architekt (projekt „refinery gallery“)

—– Ján Čáni, Krajský pamiatkový úrad, Trnava (projekt „Elektrárňa Piešťany“)

—– Axel Föhl, Združenie krajinských pamiatkarov v Nemecku

—– Eva Kráľová, FA STU v Bratislave

19.00 – otvorenie výstavy

+ industrial book shop súčasťou otvorenia výstavy bude prezentácia knihy “Stopy priemyselného dedičstva na Slovensku” (2010) a výber kníh a publikácii k téme z kníhkupectva Artbooks

vstup voľný

10.11.2011 štvrtok

10.00 – 13.00 – industrial tour Bratislava – prehliadka troch vybraných priemyselných objektov v Bratislave, z ktorých každá je v inom štádiu svojho života: Slovenské plynárenské múzeum, Mlynské nivy, Cvernovka, Svätoplukova ul. a Ludwigov mlyn, Metodova ul.

Stretnutie: 10.00, Slovenské plynárenské múzeum

Počet účastníkov je obmedzený, pre účasť na exkurzii sa registrujte mailom na info@designfactory.sk

11.11.2011 piatok, design factory

9.00 – 12.00 – kolokvium na tému „Priemyselné dedičstvo na Slovensku za posledných 5 rokov“; stretnutie odborníkov z oblasti zachovania a využívania priemyselného dedičstva určené pre odbornú a širokú verejnosť.

Organizátor: FA STU

vstup voľný

Pozvánka pppN

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Viedenská architektúra – územné plánovanie a obnova mesta

Výstava Viedenské architektúry prezentuje takmer 140 stavieb od rôznych architektov a umelcov, ktoré boli realizované (resp. rozostavané) v priebehu posledných štyroch rokov. Objekty odzrkadľujú základné tendencie súčasnej viedenskej architektúry, ako aj spôsoby a metódy udržovania a obnovy bohatého architektonického dedičstva rakúskeho hlavného mesta. Pri porovnaní dvoch objektov k danej téme vynikne rozdielnosť prístupu, napätie medzi dvojicami obrazov pomáha pozorovateľovi utvoriť si predstavu o architektonickom dianí vo Viedni na prelome tisícročí, ktoré je niečím viac než iba sumou stavebných objektov.