Archeológovia mapujú za eurofondy nové náleziská

Ilustračné foto, autor: Kamil Nováčik

Biele miesta na archeologických mapách Slovenska vyplnia vedci z Archeologického ústavu SAV v Nitre do roku 2013. Na rozsiahly projekt Centrum výskumu najstarších dejín Stredného Podunajska získali peniaze z eurofondov v operačnom programe Výskum a vývoj. Cieľom projektu je vyhľadávanie archeologických nálezísk na Slovensku, ich kompletná dokumentácia, vyhodnocovanie a vedecké spracovanie. Súčasťou je aj rekonštrukcia a reštaurovanie získaných nálezov a tiež návrhy na vyhlásenie niektorých lokalít za národné kultúrne pamiatky. „Štrukturálne fondy nám pomáhajú v technickom vybavení pracoviska, ale hlavne lepšie nasmerovať otázky ďalšieho archeologického výskumu,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.

Projekt je určený na roky 2011, 2012, 2013, predmetom výskumu je územie Nitrianskeho, Banskobystrického a Košického kraja. Na jar už archeológovia preskúmali na juhozápadnom Slovensku mikroregióny Dolné Požitavie a Dolné Pohronie, na juhu stredného Slovenska predovšetkým oblasť Stredného Poiplia. Mnoho lokalít je už známych, niekoľko desiatok však zmeriavajú po prvý raz. „Najmä v prípade rôznych hradísk je to dobrým podkladom pre prácu pamiatkového úradu a rôznych ďalších inštitúcií, ktoré doteraz tieto zamerania nemajú,“ povedal Ruttkay. Ide napríklad o veľkomoravské hradiská v oblasti Hronského Beňadiku. Výsledkom projektu budú podrobné archeologické atlasy regiónov. „Dnes sa už nebojíme toho, čoho sme sa báli kedysi, že keď to zverejníme, všetci vykrádači pôjdu na tie lokality. Žiaľ, dnes už je tých lokalít veľmi veľa vykradnutých,“ uviedol Ruttkay. Ako doplnil, keď si dajú na váhy škody a úžitok, ktoré môže zverejnenie lokalít pre verejnosť priniesť, tak úžitok bude oveľa väčší.

Celý súbor nálezísk mapujú vedci s pomocou študentov archeológie medzi Zlatými Moravcami a Tesárskych Mlyňanmi, kde bolo v minulosti veľmi husté osídlenie už od strednej doby kamennej. Ako informoval archeológ Ján Beljak, ďalšie zaujímavé lokality preskúmali na Strednom Poiplí okolo obcí Trenč, Rároš, Kováčovce, Kiarov. Zachytili tam aj predveľkomoravské osídlenie z 8. a začiatku 9. storočia. V okolí Šiah na južnom Slovensku archeológovia objavili osady z mladšej doby rímskej. „Z poľa pri Šahách sme len za dve hodiny vyzbierali dvanásť škatúľ nálezov,“ podotkol Beljak. V katastri Banského Studenca v oblasti Štiavnických vrchov zdokumentovali osadu vo výške 800 metrov nad morom a objavili tu napríklad plastiku nohy. „Priestory na juhu stredného Slovenska, Dolné Pohronie a veľká časť východného Slovenska sú oblasti, kde je veľmi málo investícií, záchranné výskumy sa tam preto robia vo veľmi malej miere. Projekt nám umožní vyplniť biele miesta na našich bádateľských mapách,“ skonštatoval Beljak.

Ruttkay poukázal na to, že slovenská legislatíva archeologickým sondám nepraje. Pred výkopom každej sondy si vedci musia pýtať povolenie. „Aby sme mohli napríklad použiť detektor na vyhľadávanie archeologických nálezov, musíme si žiadať špeciálne povolenie na každú lokalitu osobitne, zatiaľ čo tzv. „detektorári“ pred našimi očami tieto lokality vykrádajú,“ zdôraznil Ruttkay.  

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Archeológovia robia 3D rekonštrukcie zaniknutých hradov

Trojrozmerné modely hradov a hrádkov vedia vytvoriť slovenskí archeológovia. Doteraz ich majú zhruba 20, urobiť jednu rekonštrukciu trvá aj pol roka. V digitálnej podobe sa dajú nanovo postaviť ruiny i zaniknuté hrady. Archeológovia takto zrekonštruovali napríklad zaniknutý hrad v Topoľčiankach alebo Mačací zámok, ktorý stál v 13. storočí v priestoroch dnešného nitrianskeho sídliska Chrenová. Na svoju 3D podobu čaká napríklad aj hrádok severne od Branču pri Nitre. „Okolie Nitry bolo posiate takýmito lokalitami – hrádok bol napríklad aj v Hrnčiarovciach alebo pod hradom Jelenec v lokalite Studený vrch,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.

V Nitre bude Klenotnica s najvzácnejšími nálezmi zo Slovenska

V bývalých kasárňach pod Zoborom v Nitre má vzniknúť Klenotnica s najvýznamnejšími archeologickými nálezmi z celého Slovenska. Verejnosť v nej bude môcť po prvý raz vidieť cenné nálezy, ktoré boli doteraz schované v trezoroch. Budú medzi nimi predmety z drahých kovov, plastiky či vzácny originál Moravianskej Venuše z mamutoviny, ktorej vek sa odhaduje asi na 22 800 rokov. „Prezentácia bude zabezpečená proti krádeži aj proti poškodeniu nálezov,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Klenotnica bude súčasťou múzea, ktoré chce Archeologický ústav otvoriť v jednej zo svojich budov v areáli kasární v roku 2013, teda pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie. V múzeu bude stála expozícia venovaná obdobiu Veľkej Moravy.

Opevnené mesto budú skúmať aj nemeckí archeológovia

Opevnené mesto zo staršej doby bronzovej pri Vrábľoch bližšie preskúmajú archeológovia zo Slovenska a Nemecka. Osada je unikátna svojou vyspelou ulicovou zástavbou. Takmer celý medzinárodný projekt bude financovať nemecká strana. Jeho výsledky majú byť prínosom nielen pre Slovensko, ale aj pre celú Európu. Posunúť má ďalej poznatky o fungovaní spoločnosti v dobe bronzovej.

Archeologický ústav bude musieť prepúšťať, ohrozené sú výskumy

Koniec systematických archeologických výskumov na Slovensku, pozastavenie rozbehnutých projektov a prepúšťanie zamestnancov. Toto všetko hrozí Archeologickému ústavu na základe podkladov k návrhu rozpočtu na budúci rok z dielne ministerstva financií. Počíta s poklesom bežných výdavkov skoro na polovicu a mzdových prostriedkov na 82 percent oproti súčasnému stavu. Zároveň neobsahuje ani cent na systematický archeologický výskum. Predošlá vláda naň peniaze našla, bolo to po mnohých rokoch. Teraz hrozí, že sa opäť budú robiť len záchranné výskumy pri stavebných akciách, ktoré financujú investori. „Znova sa dostávame do situácie, že vedecký výskum na Slovensku nebude, pokiaľ nám ho niekto zo zahraničia nezaplatí. Môžeme skončiť tak, že budeme už iba jedna firma, ktorá bude robiť len záchranné výskumy a veda zostane bokom,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Matej Ruttkay.

Odpovede

  1. Milá Uskalienka
    Neviem, kto

    Milá Uskalienka

    Neviem, kto je autorom tohto článku, ale ak to nevieš  máme novelizovaný pamiatkový aj trestný zákon,takže?

     nebojíme sa! nemali by sme! cit:

    „Dnes sa už nebojíme toho, čoho sme sa báli kedysi, že keď to zverejníme, všetci vykrádači pôjdu na tie lokality. Žiaľ, dnes už je tých lokalít veľmi veľa vykradnutých,“

    ale v zápätí sa bojíme!

    cit:

     „Aby sme mohli napríklad použiť detektor na vyhľadávanie archeologických nálezov, musíme si žiadať špeciálne povolenie na každú lokalitu osobitne, zatiaľ čo tzv. „detektorári“ pred našimi očami tieto lokality vykrádajú,“ zdôraznil Ruttkay.  

    Slovensko kocúrkovo.

     

     

     

     

     

Comments are closed.