O skanzen a železničku sa starajú aj zahraniční dobrovoľníci

Obrázok k článku (karpaty.net)

O skanzen a lesnú úvraťovú železničku v kysuckej Vychylovke sa starajú aj zahraniční dobrovoľníci. Počas letnej sezóny dvaja Taliani a jeden Francúz kosili trávu, rúbali drevo, vyrábali šindle či sprevádzali návštevníkov. „Odhliadnuc od toho, že slovenský jazyk absolútne neovládali, postačili na dorozumievanie ruky. Ich pracovná náplň bola rôzna. Angela z Južného Talianska sprevádzala zahraničných návštevníkov a pomáhala pri ručných prácach. Mathew z Francúzska sa venoval pomoci pri údržbe areálu, kosil trávu, rúbal drevo a zabezpečoval čistotu okolia a Talian Marco spoznával, čo všetko skanzen a železnička v sebe skrýva,“ povedala Lenka Jancová z Kysuckého múzea v Čadci.

Dobrovoľníci si vyskúšali aj výrobu šindľov, pletenie košíkov či strihanie oviec. Navyše na objekty skanzenu vyrobili a vyvesili informačné tabule v cudzích jazykoch. Zahraničnú pomoc Kysuckému múzeu zabezpečila nezisková mimovládna mládežnícka organizácia KERIC. Múzeum kysuckej dediny a Historickú lesnú úvraťovú železnicu v Novej Bystrici – Vychylovke každoročne navštívi niekoľko desiatok tisíc turistov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pri údržbe úvraťovej železničky pomáhajú aj dobrovoľníci

Pri údržbe historickej lesnej úvraťovej železničky vo Vychylovke na Kysuciach už 14 rokov pomáhajú aj dobrovoľníci zo Slovenska, Čiech a Moravy. Nadšenci z občianskeho združenia Klub romantikov úzkorozchodnej železnice Oravy a Kysúc (KRÚŽOK) práve v týchto dňoch opravujú trať. „Pomáhajú hlavne pri výmene podvalov, ale aj pri podbíjaní a čistení okolia trate a priepustov. Krúžkari tu chodia už niekoľko rokov, stretnú sa tu Slováci, Česi, Moraváci. Niektorí chodia pravidelne a máme s nimi priateľské vzťahy, niektorí sú tu prvýkrát. Sú medzi nimi študenti, dokonca aj nádejní mladí študenti medicíny, ale prichádzajú aj celé rodiny,“ povedala vedúca správy Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke Janka Berešová. Vo Vychylovke sa Kysucké múzeum stará okrem úvraťovej železničky aj o Múzeum kysuckej dediny. Na údržbe skanzenu majú zásluhu i členovia Mládežníckej organizácie PäťPé, ktorí tento rok namaľovali šindľové strechy a vyčistili areál.

Úvraťová železnička dosiahla rekordnú návštevnosť

Úvraťová železnička v kysuckej Vychylovke dosiahla tento rok rekordnú návštevnosť. Historická Kysucko-oravská lesná železnica previezla od mája do novembra takmer 32-tisíc ľudí. Agentúru SITA o tom informovala manažérka Kysuckého múzea Lenka Jancová. V nasledujúcej sezóne chce múzeum zatraktívniť železnicu o nové hnacie prevádzkové vozidlo. Od žilinskej krajskej samosprávy dostalo do užívania drezinu na prevoz desiatich cestujúcich a vodiča.

Deň železnice vo Vychylovke

Prezentačná akcia Deň železnice sa uskutoční v nedeľu, 25. mája 2008, v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke. Na úzkorozchodnej historickej lesnej úvraťovej železnici budú napríklad premávať v tento deň aj dva parné rušne, vyrobené v rokoch 1909 a 1916.

Odpovede

  1. Pracujú na rekonštrukcii

    Pracujú na rekonštrukcii trate bývalej železničky

    BRATISLAVA 13. novembra (SITA) – Na rekonštrukcií zvršku trate, obnove lávok a priepustov ako i oprave niektorých úsekov trate sa v súčasnosti pracuje na kysuckej železničke, ktorá by onedlho mala slúžiť ako cyklotrasa. „Robíme zemné práce, kladú sa obrubníky a pripravuje sa podložie pod asfaltový koberec. Práce pokračujú tak, aby cyklotrasa mohla byť spustená do prevádzky v budúcom roku. V lete bude využívaná ako cyklotrasa a v zime ju chceme upraviť ako bežeckú trať pre lyžiarov,“ povedal dnes pre agentúru SITA primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.

    Cyklotrasa sa buduje z Krásna nad Kysucou do poľskej obce Milowka a jej trasa vedie v prevažnej časti po telese bývalej železničky, na ktorej bola prevádzka zrušená v 80. rokoch minulého storočia. Podľa primátora najmladšieho mesta na Slovensku Jozefa Grapu túto myšlienku mohli začať realizovať vďaka operačnému programu cezhraničná spolupráca Poľsko-Slovenská republika 2007-2013. Na Slovensku totiž nebola zatiaľ vyhlásená výzva zo žiadneho operačného programu, ktorá by podporovala výstavbu cyklotrás .

    Kysucká cyklomagistrála vedie z centra najmladšieho mesta na Slovensku Krásna nad Kysucou a za mestom sa napája na teleso bývalej železničky smerom do obce Zborov nad Bystricou, pokračuje do obce Klubina, Radôstka, Stará Bystrica, Nová Bystrica až do skanzenu Kysuckej dediny vo Vychylovke .Odtiaľ pokračuje do prihraničných obci Rajcza a Milowka v Poľskej republike.

Comments are closed.