Liturgický odev medzi minulosťou a prítomnosťou
V Galérii Trnavskej arcidiecézy otvoria výstavu liturgických odevov: „Liturgický odev medzi minulosťou a prítomnosťou“ je názov ďalšej výstavy, ktorú pripravujú v Galérii Trnavskej arcidiecézy v Trnave. Vernisáž sa uskutoční v piatok 17. februára o 16:00 h v galérii, ktorá sídli v Arcibiskupskom úrade (Jána Hollého 10, vchod z ulice M. Sch. Trnavského). Expozícia na ktorú je vstup voľný, bude vystavená od 18. februára do 15. apríla (denne okrem pondelka; od 11:00 do 18:00 h ). Kurátorkami výstavy sú Alena Piatrová, Pavla Lazarková Trizuljaková a Ingrid Štibraná.
Výstava prezentuje sakrálne textílie – omšové rúcha v premenách času od 17. storočia až po súčasnosť. Hlavným cieľom výstavného projektu, ktorý približuje liturgický odev mimo rámca chrámu a liturgie, je objasniť širokej laickej verejnosti jeho špecifickosť, symboliku a estetickú hodnotu. Zároveň chce poukázať na skutočnosť, že aj také tradičné náboženské artefakty ako sú sakrálne textílie – omšové rúcha – sa dajú stvárniť po umelecko-remeselnej i výtvarnej stránke tak, že sú pre človeka dnešnej doby príťažlivé a v určitom zmysle reflektujú súčasné módne trendy .
Výtvarné a súčasne reprezentatívne stvárnenie liturgických odevov a textílií používaných v rámci rímskokatolíckej liturgie bolo prestížnou úlohou textilného a krajčírskeho remesla. Pomocou reprezentatívnej vzorky vybratých druhov liturgických odevov poukazujeme na vývoj strihu, modifikáciu preferovaných výšivkárskych techník, materiálov, popularitu ornamentiky a ikonografických motívov. Liturgická obnova, ktorú priniesol Druhý vatikánsky koncil, sa dotkla aj liturgických rúch, čím sa postupne z historických sakrálnych textílií stali predmety muzeálnej hodnoty, ktoré je potrebné nielen ochraňovať pred zubom času, ale aj prezentovať.
Koncepcia výstavy je postavená na tvorivom dialógu umelecko-remeselnej a krajčírskej tvorby starých majstrov a súčasných autoriek liturgického odevu. Vystavené historické rúcha pochádzajú výlučne z majetku Rímskokatolíckej cirkvi a prevažne ide o práce trnavskej proveniencie.
Pozornosť odbornej i laickej verejnosti celkom určite upútajú liturgické rúcha z dielne Spolku Izabella (1895 – 1918) a jeho najkreatívnejšej vyšívačky Márie Hollósyovej (1858 – 1945), najmä tzv. zlatá kazula z roku 1899, za ktorú jej autorka získala striebornú medailu a Spolok Izabella zlatú Grand Prix na svetovej výstave v Paríži v roku 1900.
Návrhy súčasných liturgických odevov z dielne autoriek Zuzany Botekovej, Zuzana Branišovej, Pavly Lazárkovej Trizuljakovej, Marty Bošelovej, Petry Graffe, Márie Fulkovej, Karin Rothenstein Kolčákovej a Jany Zaujecovej, boli verejnosti prvýkrát predstavené v auguste 2011 v Kaplnke sv. Jána Evanjelistu pri Františkánskom kostole v Bratislave; veríme, že v novom kontexte, v konfrontácii histórie a prítomnosti ponúkneme návštevníkom, ale aj samotným nositeľom liturgických odevov – kňazom, nielen estetický zážitok, ale tiež konštruktívne podnety a odvahu pre inováciu.
Súčasťou výstavy budú sprievodné podujatia v podobe lektorských výkladov.
TK KBS informovala Lucia Drábiková a Alena Piatrová
Do nedele je možné vidieť
Do nedele je možné vidieť výstavu liturgických odevov
Galéria Trnavskej arcidiecézy pozýva na posledný kurátorský výklad k výstave liturgických odevov, ktorý sa uskutoční v sobotu 14. apríla o 15.00 h. Výstavou bude sprevádzať Alena Piatrová. Vstup na výstavu ako i na kurátorský výklad je voľný.
Výstavu s názvom „Liturgický odev medzi minulosťou a prítomnosťou“ slávnostne otvorili 17. februára 2012. Expozícia historických i súčasných liturgických odevov je pre verejnosť prístupná do nedele 15. apríla 2012, každý deň od 11.00 h do 18.00 h. Záujemcovia ju môžu navštíviť v Galérii Trnavskej arcidiecézy, v budove Arcibiskupského úradu, Jána Hollého 10, vchod z ulice M. Sch. Trnavského v Trnave. Výstava prezentuje sakrálne textílie – omšové rúcha v premenách času od 17. storočia až po súčasnosť.
Od jej otvorenia ju videlo spolu 2749 návštevníkov, z toho 98 zo zahraničia zo 17 krajín, najviac z Nemecka a Česka, v kronike galérie sú však aj zápisy v čínštine, srbštine, francúzštine, pozdrav z New Yorku a Quebecu. Návštevníci oceňovali bohatú výzdobu historických rúch, ale aj prostredie galérie a sakrálnu hudbu, ktorá umocňovala umelecký zážitok z výstavy. Kurátorkami výstavy sú Alena Piatrová, Pavla Lazarková Trizuljaková a Ingrid Štibraná, ktoré pripravili viacero lektorských výkladov. Výstavu podporilo Ministerstvo kultúry.