Vatikánske múzeá chcú vystaviť slovanské nálezy z Bojnej

Bojná - valy, foto:Kamil Nováčik

O slovanské nálezy z Bojnej v okrese Topoľčany má záujem aj Vatikán. Podľa predbežných plánov by naše národné poklady mali vystaviť v Rafaelovej sále Vatikánskych múzeí. Výstava by sa mala konať v roku 2013, teda pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie. „Myšlienka sa zrodila minulý rok, keď sa slovenský veľvyslanec pri Svätej stolici s predstaviteľmi Ministerstva kultúry SR a s riaditeľom Vatikánskych múzeí dohodli na tom, že nejaká výstava zo Slovenska by mohla byť prezentovaná priamo vo Vatikáne,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. Zdôraznil, že nálezy z Bojnej sú významným dokladom počiatkov kresťanstva v Európe.

Okrem známych plakiet, ktoré dokladajú kresťanstvo a písmo na našom území už pred príchodom Cyrila a Metoda, uvidia návštevníci Vatikánu napríklad aj celý zachovaný zvon či predmety bežnej potreby, na ktorých sú znázornené kríže. Súčasťou expozície majú byť aj viaceré naše písomné pamiatky. „Tento rok sa budú pripravovať architektonické štúdie, lebo scenár už je kompletne hotový v taliančine aj slovenčine a odovzdaný vo Vatikáne, čakáme ešte na definitívne schválenie výstavy,“ povedal Ruttkay. Záujem o zapožičanie nálezov z Bojnej majú podľa jeho slov aj viaceré múzeá v Nemecku a v Čechách.

V Bojnej existovala zhruba od roku 800 do roku 920 aglomerácia troch hradísk, ktoré zanikli násilnou cestou. Veľké množstvo pozoruhodných nálezov dokazuje, že Bojná bola sídlom miestneho kniežacieho rodu. Našli sa tu napríklad odlievané zvony, šperky, tisíce kovových nálezov ako sú kopije, šípy, jazdecké ostrohy či poľnohospodárske a remeselnícke nástroje. Najväčšie hradisko má rozlohu až 12 hektárov. Najväčšiu časť opevnenia vytvorili stavitelia zrejme v roku 894, čo je rok smrti kráľa Svätopluka a doba, kedy vzrastalo nebezpečenstvo pre slovanské komunity. Objavenie náleziska vyvrátilo hypotézu, že Nitra bola jediným mocenským centrom 9. storočia na našom území. Nálezisko Bojná je známe najmä vďaka nálezu pozlátených plakiet z 9. storočia, ktoré pravdepodobne zdobili prenosný oltár. Vedci sa domnievajú, že jeden z nápisov na nich by mohol znamenať „Verím v Boha“ a druhý zrejme spomína archanjela Michala.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Archeológovia našli dve slovanské mohyly

Dve slovanské mohyly objavili archeológovia pri výskume v Bojnej v okrese Topoľčany. Priamo k hrobom sa zatiaľ nedostali, v hlinenom násype však už našli kopiju a časti hrncov, ktoré by mohli pochádzať z hrobov. Presné datovanie mohýl určí ďalší výskum. V nálezisku Bojná z obdobia 9. storočia sa už predtým našli pozlátené plakety, ktoré dokladajú kresťanstvo a písmo na našom území ešte pred príchodom Cyrila a Metoda. Systematický archeologický výskum sa tu začal v roku 2007 vďaka vládnej dotácii.

Odpovede

  1. Neviem prečo do toho zase

    Neviem prečo do toho zase ťahajú Cyrila s Metodom. To už môžu zrovna založiť vatikánsko – slovenský ústav pre ideologické prispôsobovanie dejín.

  2. ale*ale antiK… myslim, ze v

    ale*ale antiK… myslim, ze v tomto pripade si prehnane kriticky, resp. pouzila by som slovicko nezhovievavy (aj ked sa asi nepouziva) alebo prisny?? :) podla mna nik do toho Cyrila a Metoda netaha… je pravda, ze vystavu by mohli otvorit aj len tak, ze zajtra, prip. v lete 2012… no 1150. vyrocie je predsa len pekne okruhle?? gulate?? (aha!! 0 na konci :)) a ked si predstavim, ze pred 50. rokmi sa oslava okruhlejsieho vyrocia nemohla, pre inu “najsamlepsiu” ideologiu, konat velkolepo a verejne, ma to svoje caro a opodstatnenie…

    mna skor zaraza, ze ked sa krestanstvo na nasom uzemi tak dlho siri, resp. v jeho koliske o hodne dlhsie… preco skutocny princip krestanstva nie je bezne zakoreneny v nasich srdciach ?? casto-krat sa mi stane, ze stretnem nekrestana s podstatne slachetnejsim srdcom ako maju mnohi ti, co sa za krestanov vyhlasuju…

    podla mna, cokolvek nove co prichadza medzi nas nadobudne oficialny raz o hodne neskor, ako sa to zacalo… napr. revolucia… jej vyrocie sa oslavuje vtedy, ked prislo k prevratu, resp. stretu dvoch stran… no na jej priprave sa mnohi ucastnici podielali podstatne skor a nie o mesiac, dva… ale jej pripravy trvaju niekedy roky…

    uz sa zmierme s tym, ze prichod krestanstva na nase uzemie sa spaja s datumom prichodu Cyrila a Metoda… a v clanku ma nik nepresviedca, ze to nebolo skor ;)

    [quote] Okrem známych plakiet, ktoré dokladajú kresťanstvo a písmo na našom území už pred príchodom Cyrila a Metoda, uvidia návštevníci Vatikánu napríklad aj celý zachovaný zvon či predmety bežnej potreby, na ktorých sú znázornené kríže. [/quote]

  3. Článok je v poriadku,

    Článok je v poriadku, nezavádza, len informuje. Ja som nezhovievavý ku kultu solúnskych bratov a využívanie ich úlohy v našich dejinách na súčasné často politické ciele. A rád si prihodím svoj nezhovievavý pohľad na čokoľvek, aby sa bolo nad čím zamyslieť…veď ma poznáš  ;)

  4. Zaujímalo by ma či niekto

    Zaujímalo by ma či niekto nemá aktuálny plánik hradiska s vyznačenými doposiaľ preskúmanými “základmi” budov, prípadne veží. Jeden môj známy maliar  mi chce namaľovať  takú laickú “rekonštrukciu” hradiska, ale keď  už to bude kresliť, tak by bolo dobre aby to nebolo čistá fantasy, ale aby aspoň významnejšie budovy nakreslil tak, ako boli situované v skutočnosti. Ak by mi s tým niekto vedel pomôcť, ozvite sa 

Comments are closed.