Otvoria detský kútik v skanzene pod hradom
Ľubovnianske múzeum pripravilo pred letnou sezónou pre návštevníkov národopisnej expozícii v prírode, skanzenu pod hradom Ľubovňa, v jednom z domčekov novinku v podobe Detského kútika. Múzeum tu predstavuje repliky starých hračiek, s akými sa deti hrávali v minulosti, ako sú malé hlinené a drevené zvieratká, záprahy, vozíky, fúriky, mištičky, tanieriky a hrnčeky z keramiky, vedierka, lopatky a formičky, či píšťalky od drotárov. Nechýbajú ani handrové bábiky rôznej veľkosti, ktoré v minulosti nazývali „popky“. Detský kútik sprístupní Ľubovnianske múzeum v piatok 8. júna. Na rozdiel od iných expozícií sa tu môžu návštevníci všetkých vystavených predmetov dotýkať a hrať sa s nimi, informoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
Okrem zážitku z objavovania nového si budú môcť rodičia alebo staršie deti sadnúť za malé krosná a utkať kúsok koberca. Hlavne pre malé dievčatá je tu možnosť vytvoriť si vlastný suvenír, jednoduchú handrovú bábiku. Pred objektom je pre deti vyhradená plocha s pieskoviskom s lopatkou a vedierkom, masívny drevený hojdací koník, drevený vozík a fúrik, kde sa deti budú môcť opäť pohrať. Malý domček s kútikom pre deti spoznajú návštevníci podľa veľkej dobovej fotografie dieťaťa na jeho priečelí. Oživením areálu Ľubovnianskeho skanzenu a lákadlom pre deti sú počas leta aj živé ovečky, kozičky a kačice.
Archeologické výskumy dokladujú, že prvé detské hračky z hliny sa vyrábali už v mladšej dobe kamennej. V blízkom regióne bolo pre Starú Ľubovňu významné stredisko výroby drevených detských hračiek mestečko Spišská Belá, kde sa výroba začala už koncom 19. storočia. Vyrábali sa tu hlavne maľované zvieratká. Neskôr družstvo v Spišskej Belej vyrábalo aj točovkovité hračky, ako bábätká, bábiky a panákov, ale aj koníky a tanečníkov. Vyrábali tu aj miniatúrny nábytok. Hračky vyrábali aj ľudoví rezbári v blízkych obciach Jurgov, Jezersko, Haligovce, Lechnica a Veľký Lipník. Vo Veľkej Lesnej sa dlho vyrábali goralské popky.