V Nitre uviedli do života známku s Cyrilom a Metodom
V Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade dnes uviedli do života poštovú známku, na ktorej sú zobrazení svätí Cyril a Metod. Pripomínať bude 1150. výročie ich príchodu na naše územie. Známku v hodnote 1,60 eura pripravila Slovenská pošta ako spoločné vydanie v spolupráci s poštovými správami Českej republiky, Bulharska a Vatikánu. Autorom grafického návrhu známky, ktorú dnes vydali aj v ďalších spomenutých štátoch, je akademický maliar Dušan Kállay. Ako agentúru SITA informoval Milan Šajgalík z nitrianskeho klubu filatelistov, uvedenie známky sa začalo o 17:00 bohoslužbou v katedrále. V jej závere prebehlo požehnanie známky i príležitostnej poštovej pečiatky, ktorou budú pracovníčky Slovenskej pošty v osobitnej priehradke na Nitrianskom hrade označovať všetky listy i pohľadnice, ktoré boli vydané pre túto príležitosť.
Za 160 rokov používania poštových známok na našom území je to štvrtá známka venovaná apoštolom Slovanov. Akademický maliar Kállay pri návrhu známky vychádzal z malieb v Bazilike svätého Klementa v Ríme, v ktorej pochovali svätého Cyrila. Ako uviedol Šajgalík, viaceré poštové známky, ktoré pripravil Kállay, priniesli pre Slovensko významné svetové ocenenia a boli vyhodnotené ako najkrajšia poštová známka na svete. „Zaujímavosťou je, že v minuloročnej súťaži o najkrajšiu známku sveta získala prvenstvo Česká republika, ale autorom známky bol Slovák Dušan Kállay,“ poukázal Šajgalík.
Akademický maliar Kállay pri
Akademický maliar Kállay pri návrhu známky vychádzal z malieb v Bazilike svätého Klementa v Ríme, v ktorej pochovali svätého Cyrila.
Tu máme zrejme autentický portrét Konštantína – Filozofa zo spomínanej baziliky. Podľa náznaku hranatej svätožiary sa dá usudzovať, že freska vznikla ešte za Cyrilovho života. Hranatá svätožiara sa v rannom stredoveku používala pri znázornení ešte žijúcich osôb u ktorých sa predpokladala svätosť.