Trnava: Františkáni sprístupnia kryptu pod kostolom

foto: Trnava.sk

Kryptu pod Kostolom sv. Jakuba v Trnave v nedeľu františkáni sprístupnia pre verejnosť. Veriaci tu môžu za rovnakých podmienok ako na cintorínoch získať odpustky pre duše zosnulých denne po rannej a večernej svätej omši až do soboty 8. novembra. Krypty sú aj pod ďalšími trnavskými kostolmi, nie všetky však bývajú sprístupnené.

 

Krypta pod františkánskym kostolom je dlhá viac ako 93 metrov, tvoria ju dve súbežné chodby, ktoré sa na konci spájajú. Nachádza sa v nej 92 kazematov a 36 pohrebných miestností. V súčasnosti je možné podľa výskumu spoľahlivo identifikovať len 91 pochovaných z obdobia rokov 1794 až 1866, jeden náhrobok je datovaný rokom 1719. Samotná krypta však pochádza zo sedemnásteho storočia, pod podlahou terajšej by mali byť zvyšky ešte starších, už zasypaných krýpt.

 

Podzemné priestory slúžili predovšetkým na pochovávanie členov františkánskeho rádu. Miesto posledného odpočinku v krypte našli aj príslušníci viacerých meštianskych rodín. Spočinuli tu však aj telesné pozostatky grófky Zuzany Forgáčovej, ktorej pohnutý životný príbeh medzi dvoma mužmi sa stal predlohou pre romány Joža Nižnanského Žena dvoch mužov či Jána Čajaka V zajatí na Holíčskom hrade. V súčasnosti sa už do krypty nepochováva, naposledy tu pred piatimi rokmi uložili telesné pozostatky ľudí, ktorí boli pôvodne pochovaní pod františkánskym Kostolom sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach. Pred niekoľkými rokmi boli okrem krypty pod františkánskym kostolom ostatné trnavské krypty pod trnavskými kostolmi pre verejnosť neprístupné. V posledných piatich rokoch však dostali ľudia príležitosť nazrieť do podzemia Katedrály sv. Jána Krstiteľa, Baziliky sv. Mikuláša, Kostola sv. Anny a niektorých ďalších kostolov.

 

Kostol sv. Jakuba – františkánsky
Kostol vznikol za podpory kráľa Ľudovíta I. v rokoch 1363 – 1383. V 17. storočí bol viackrát prestavaný. Na okraji štítu sú umiestnené sochy sv. Františka z Assisi a sv. Antona Paduánskeho. V kostole je najviac oltárov v Trnave, 2 vo svätyni, 1 v sakristii, 10 v lodi kostola a 1 v kaplnke. Ústredný oltárny obraz od Jozefa Zanussiho zobrazuje svätca sv. Jakuba v svätožiare na oblaku. Zaujímavou architektúrou je oltár sv. Antona vo svätyni. V stred oltára je socha Panny Márie, po obvode sú oválne obrazy zo života svätca.

 

Foto: Trnava.sk

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Románsku rotundu v Dechticiach chcú zrekonštruovať

Obec Dechtice v okrese Trnava chce zrekonštruovať svoju dominantu románsku rotundu Kostol Všetkých svätých z roku 1172. “Je to taká vzácnosť na Slovensku, že kostolík nepatrí cirkvi, ale obci. Vyplýva nám povinnosť starať sa oň, a tak by sme ho chceli zrekonštruovať v spolupráci s pamiatkovým úradom,” uviedol starosta obce Karol Zachar.