Objavili zatiaľ najstaršie kamenné nástroje

Obrázok k článku

Na brehoch jazera Turkana v Keni objavili zatiaľ najstaršie známe kamenné nástroje. Ich vek vedci odhadujú na 3,3 milióna rokov, čo je o 700-tisíc rokov viac, ako majú 2,6 milióna rokov staré nálezy z Oldowanu v Tanzánii, ktoré boli doteraz označované za najstaršie známe nástroje vytvorené predchodcom človeka. Novo objavené artefakty vznikli ešte skôr, dokonca pred tým, ako sa objavili prví primáti rodu Homo.

 

“Sú výrazne staršie ako čokoľvek, čo sme doteraz našli,” uviedol Nicholas Taylor z francúzskeho Národného centra pre vedecký výskum a holandskej Univerzity v Leidene. “Je to úžasná predstava, že toto nálezisko a doteraz najstaršie známe nálezisko oddeľuje 700-tisíc rokov. Je to ohromné,” doplnil vedec, ktorý so svojim tímom napísal o objave v časopise Nature.

 

Prvé nástroje na nálezisku nesúcom názov Lomekwi 3 objavili už v roku 2011. Do konca roka 2012 sa archeológom podarilo vykopať 149 nástrojov. Vlani výskum pokračoval znovu, pričom vedci našli ďalšie artefakty. Niektoré slúžili na rezanie, iné ako kladivo či nákova. “Najväčšie mali hmotnosť 15 kilogramov, čo je masívne,” priblížil Taylor.

 

Vedci zatiaľ nevedia určiť, kto bol tvorcom týchto nástrojov. Doteraz totiž za prvého primáta schopného vyrobiť nástroje z kameňa považovali človeka zručného (Homo habilis). Ten sa ale objavil pred 2,4 až 2,3 miliónmi rokov, o milión rokov neskôr ako artefakty vznikli. Podľa vedcov ich preto musel vytvoriť ešte starší predchodca človeka. “Máme viacero možných kandidátov. Bol tu napríklad hominin Kenyanthropus platyops, ktorého pozostatky našli veľmi blízko od náleziska Lomekwi 3. A tento hominin žil v čase, keď vznikli tieto nástroje,” vyjadril sa vedec. “Vo východoafrickom regióne sa vyskytoval aj iný hominin, Australopithecus afarensis, ktorého preslávila fosília Lucy. On je ďalším kandidátom,” doplnil Taylor. Nálezy tak otvárajú hypotézu, že títo predchodcovia človeka boli inteligentnejší, ako sa doteraz predpokladalo.

 

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články