Výstava pokladov na Hrade sa v nedeľu skončila

Obrázok k článku

Výstava najvzácnejších predmetov, ktoré uchovávajú štyri múzeá z Českej republiky a zo Slovenskej republiky sa v nedeľu skončila. Agentúru SITA o tom informovala Andrea Litváková z oddelenia prezentácie Slovenského národného múzea – Historického múzea. Štyri poklady z troch českých múzeí – z Národného múzea Praha, Moravského zemského múzea Brno a Sliezskeho zemského múzea Opava a jedného slovenského múzea, konkrétne Slovenského národného múzea mohli návštevníci vidieť od 12. mája v Rytierskej sieni Bratislavského hradu. Pripravili ju pri príležitosti 200 rokov českého múzejníctva a obišla všetky tri domovské múzeá v Prahe, Brne a Opave. V Bratislave ju obohatili európskym unikátom zo zbierok Slovenského národného múzea – Archeologického múzea. Ide o zlatý náramok z doby rímskej zo Zohoru, ktorý patril germánskemu veľmožovi. Tento vzácny a jedinečný šperk je datovaný do prvého až začiatku druhého storočia nášho letopočtu patrí k najdrahocennejším šperkom svojho druhu v Európe.

 

Moravské zemské múzeum v Brne predstavilo svoj umelecký poklad, svetoznámu keramickú sošku z obdobia lovcov mamutov – Věstonickú venušu. Táto soška sa vystavuje zriedkavo, len pri vzácnych príležitostiach. Národné múzeum v Prahe sa na výstave prezentovalo jednou z ikon keltského umenia – kamennou hlavou keltského héroa zo Mšeckých Žehrovíc, ktorá je jednou z najčastejšie fotografovaných keltských pamiatok na svete. Slezské zemské múzeum v Opave vystavalo železné meteority z Opavy – Kylešovíc. Meteoritické železá patria k svetovým unikátom, keďže pochádzajú z obdobia paleolitu (staršia doba kamenná), teda z najstaršieho obdobia ľudských dejín – praveku (cca 2,5 mil. r. p.n.l. – 8 tisíc r. p.n.l.).

 

Podľa Litvákovej, ľudia sa najviac zaujímali o sošku Věstonickej Venuše, ktorú mnohí porovnávali so slovenským skvostom – Moravianskou Venušou.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články