Kostnica si na dôstojnú prezentáciu musí počkať
Pozostatky karnera, teda pohrebnej kaplnky s kostnicou, v historickej časti Trnavy sa dočkajú dôstojnej prezentácie najskôr v roku 2017. Do konca tohto roku bude mať radnica hotové štúdie s návrhmi na prezentáciu karnera a okolia, kde bol v minulosti cintorín. Na budúci rok je plánovaná projektová dokumentácia a na ďalší samotná realizácia. Vyplýva to z návrhu rozpočtu mesta na najbližšie roky.
Karner s množstvom ľudských kostí objavili archeológovia v tesnom susedstve Baziliky sv. Mikuláša v roku 2008. Odborníci nálezu prisúdili celoslovenský význam a karner označili za najstaršiu známu murovanú stavbu v Trnave. Archeológovia jej vznik pôvodne zaradili do 11. storočia, počas ďalšieho výskumu boli už pri datovaní opatrnejší a vo všeobecnosti konštatovali, že zvyk stavať karnery je na našom území známy od 13. storočia. Karner zanikol okolo roku 1360, zachovaná zostala len jeho podzemná kostnica. Kaplnka, ktorá stála nad ňou, slúžila pôvodne na konanie zádušných omší.
Trnava z vlastného rozpočtu aj z grantov investovala do výskumu a reštaurovania archeologického nálezu desaťtisíce eur. O jeho prezentovaní pre turistov sa viedli diskusie, napokon k tomu neprišlo. Karner bol v roku 2009 zakrytý provizórnou konštrukciou, ktorá ho chráni pred nepriazňou počasia. Turisti a ďalší záujemcovia sa dovnútra dostanú len počas príležitostných prehliadok.
V kostnici kruhového pôdorysu s vnútorným priemerom 6,5 metra objavili súvislú vrstvu kostí siahajúcu do výšky tri metre. Väčšinu z nich premiestnili na cintorín, časť zostala vystavená na mieste. Nad kostnicou bola v minulosti kaplnka, z ktorej sa zachovali len malé časti muriva.