Tatranská galéria je súčasťou galérie Google Art Projektu

Obrázok k článku

V galérii Google Art Projektu je možné obdivovať už aj diela a pamiatky Tatranskej galérie v Poprade. Jej obsah obohatila o zdigitalizované diela prevažne umelcov, ktorí sa nadchli krásou slovenských veľhôr. „Umelecké diela predstavia reprezentatívny výber z depozitu Tatranskej galérie v Poprade venovaný predovšetkým téme Tatier, ale aj tvorbu umelcov širšieho východoslovenského regiónu a umenie slovenských a zahraničných súčasných profesionálnych umelcov,” vysvetlila riaditeľka galérie v Poprade Anna Ondrušeková.

 

Vybrané diela z depozitu Tatranskej galérie budú dostupné k nahliadnutiu aj v unikátnom ultra vysokom rozlíšení. Návštevníci tak budú môcť študovať detailne maliarske techniky majstrov. „Vo vyššom rozlíšení sme sprístupnili diela, ktoré sú súčasťou stálej expozície pod názvom Odkryté hodnoty II. Nájdu sa medzi nimi diela reprezentujúce rôzne výtvarné techniky, medzi inými napríklad Pohľad na Kriváň od Miloša Alexandra Bazovského, obraz Do Poľa od Janka Alexyho či Pri Váhu od Vincenta Hložníka,” doplnila Ondrušeková. Všetci, ktorých zaujíma pohľad na Tatry v rôznych časových obdobiach, majú možnosť vybrať sa na virtuálnu prehliadku a prejsť sa priamo po interiéri galérie prostredníctvom funkcie Street View. K dispozícii bude stála expozícia Odkryté hodnoty ako aj výstava Sondy a reflexie, ktorá predstavuje tvorbu 50 súčasných slovenských a poľských maliarov.

 

Okrem Tatranskej galérie sa projekt aktuálne rozrástol aj o ďalšie tri nové slovenské múzeá a galérie, ktoré môžu virtuálne navštíviť milovníci umenia z celého sveta. Ide o Kysuckú galériu v Oščadnici, Kysucké múzeum v Čadci a Turčiansku galériu v Martine. „Od utorka 26. januára pribudli pamiatky z ďalších regiónov Slovenska, a to hlavne z Kysúc, Tatier a Turčianskej kotliny. Vďaka tejto spolupráci môže každý nahliadnuť do zákutí Skanzenu Vychylovka, obdivovať zbierku Slovenskej výtvarnej moderny alebo sa pokochať krásou našich veľhôr zachytenou umelcami,“ informovala Daša Tkáčová zo spoločnosti Grayling Slovakia.

 

Google Art Projekt oslavuje piate narodeniny a je zameraný na digitalizáciu svetového kultúrneho dedičstva. Do tohto projektu sa doteraz zapojilo 17 kultúrnych inštitúcií zo Slovenska s kolekciou dosahujúcou už takmer 1 400 umeleckých diel a historických pamiatok, ktoré tvoria významnú súčasť nášho kultúrneho dedičstva. Art Projekt je súčasťou Kultúrneho Inštitútu Google, ktorý pomocou moderných technológií pomáha partnerom v oblasti kultúry zverejniť umenie, archívy, kultúrne dedičstvo a iný materiál online. Cieľom je zvýšiť rozsah a objem materiálu z kultúrneho sveta, ktorý je k dispozícii pre ľudí prostredníctvom internetu, a tak demokratizovať prístup k umeniu a kultúre.

 

Návštevníci Google Art Projektu môžu diela na stránke vyhľadávať podľa mena autora, mena diela, druhu diela, názvu múzea, krajiny, zbierok či časového obdobia. Diela a zbierky je možné priamo na stránke zdieľať cez Google+ alebo sa pripojiť cez Hangouts, čo umožňuje návštevníkom pozvať svojich priateľov a diskutovať o obľúbených dielach pomocou video hovoru alebo sa zúčastniť na prehliadke s odborným komentárom o určitej téme alebo umeleckej zbierke.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tatranská galéria získala 1,2 mil. € na rekonštrukciu

Tatranská galéria v Poprade získala peniaze na dokončenie rekonštrukcie objektu bývalej parnej elektrárne, kde galéria v súčasnosti sídli. „Uspeli sme v štrukturálnych fondoch so žiadosťou, ktorej predchádzala takmer päťročná práca a príprava,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Zo štrukturálnych fondov Európskej únie získala galéria vyše 1,2 milióna eur. Spolufinancovanie projektu vo výške päť percent zabezpečí Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ Tatranskej galérie.

Tatranská galéria otvorí zrekonštruovanú Elektráreň

Tatranská galéria v Poprade po viac ako roku otvorí v pondelok 26. oktobra 2009 zrekonštruované výstavné priestory Elektrárne Tatranskej galérie. Rekonštrukcia objektu sa začala 4. septembra minulého roku. V prvej etape vyrástla nová prístavba, kde sa presťahovala administratíva a depozit Tatranskej galérie. Táto časť rekonštrukcie bola dokončená v apríli tohto roku. Súčasne s prvou etapou pokračovala rekonštrukcia hlavnej výstavnej budovy bývalej parnej elektrárne. Po zabezpečení statiky sa v celom objekte kompletne vymenili podlahy, elektroinštalácia a vybudovalo sa zabezpečovacie zariadenie a nové vykurovanie, ktoré doteraz v objekte nebolo. Nasledovala úprava interiérov a exteriéru objektu. Celkové náklady na rekonštrukciu predstavovali 820-tisíc eur zo zdrojov Prešovského samosprávneho kraja a ministerstva kultúry.

Tatranská galéria vydala knihu o Andy Warholovi

Warhol, ten druhý Andy je názov novej knihy, ktorú v týchto dňoch vydáva Tatranská galéria v Poprade. Kniha Ivana Stadtruckera je prvou takto rozsiahlou a komplexnou prácou z pera slovenského autora o fenoméne Warhol. Autor v nej príťažlivou formou podáva portrét výnimočného umelca, aj rozporuplného človeka. V štrnástich kapitolách sleduje rast jeho kreativity, vplyv prostredia a doby na jeho myslenie i cítenie. Autor podrobne skúma jeho filmársku tvorbu, upozorňuje na estetické i etické zvláštnosti jeho sieťotlačí. „Nie je náhoda, že takúto publikáciu o jednej z kľúčových osobností umenia druhej polovice 20. storočia vydáva práve naša galéria. Súvislosť medzi jeho povestnou Factory v New Yorku a našou Elektrárňou je očividná. Aj my sa snažíme, aby priestory Elektrárne pôsobili ako „umelecká továreň“,“ uviedla riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková.