Dnes otvoria sezónu na hrade Šariš

Obrázok k článku

Slávnostným otvorením hradu odštartujú dnes,  v nedeľu 1. mája,  novú sezónu na Šarišskom hrade. Návštevníkov čaká od 10. hodiny malý kultúrny program, ktorého súčasťou budú ukážky kováčskeho umenia, streľba z luku, pečenie chleba, výstava o histórii Veľkého Šariša, na prehliadku bude sprístupnená bašta a deti sa môžu povoziť na poníkovi.

 

Otváracie podujatie na hrade je pritom novinkou. Vstup naňho je bezplatný, to však už nebude platiť po zvyšok sezóny. Za vstup na hradné zrúcaniny sa totiž začne vyberať vstupné. Ako vysvetlil správca hradu, zavedenie vstupného súvisí s postupnou snahou rozširovať na hrade poskytované služby, s čím sú spojené aj náklady. Tie doterajšie za kosenie, odvoz odpadkov, údržba hradu alebo chemické WC platila radnica. Služby chcú však postupne rozširovať o poskytovanie občerstvenia, stálu muzeálnu expozíciu, ale aj rôzne atrakcie, ktoré by ľudí na hrad prilákali. Ďalšou službou v novej sezóne je zavedenie sprievodcov. Štyria vybraní sprievodcovia majú poskytovať návštevníkom kvalitné služby a starať sa o údržbu hradu. „Tí, ktorí si uvedomia, že aj prevádzka hradu niečo stojí, zaplatia vstupné a pochopia našu snahu poskytovať viac služieb,“ povedal pre agentúru SITA Babuščák. Vstupné je pritom podľa neho symbolické. Dospelý zaplatí za vstup na hrad 1 euro, deti od 10 do 18 rokov a dôchodcovia polovicu a deti do 10 rokov majú vstup zadarmo. Zavedené bude aj rodinné vstupné za 2 eurá a takisto aj permanentky pre obyvateľov Veľkého Šariša, ale aj ostatných pravidelných návštevníkov hradu.

 

Aj v tomto roku sa pritom bude pokračovať na obnove Šarišského hradu, ktorý patril spoločne s hradom Uhrovec k dvom prvým, kde sa od roku 2011 začalo s obnovou hradných zrúcanín vďaka nezamestnaných a príspevkom od štátu. V tomto roku je v pláne začať s obnovou najcennejšej časti hradu. „Budeme sa snažiť obnoviť obvodovú hradbu horného hradu tak, aby sme si pripravili práce na budúci rok, keď chceme rekonštruovať donjon a spraviť z neho vyhliadkovú vežu. Tohto roku budeme robiť aj archeologický výskum a architektonicko-historický výskum, aby sme mali pripravené práce na ďalšie roky dopredu,“ spresnil Babuščák. Mestu už bola poskytnutá dotácia z ministerstva kultúry vo výške 28-tisíc eur na náradie a materiál. S tým je spojená aj žiadosť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o príspevok na 40 pracovníkov z radov nezamestnaných. Tých už počas tohto mesiaca stihli vybrať. Na výberovom konaní sa zúčastnilo 80 ľudí. „Bohužiaľ, nie všetci spĺňali podmienky, ale podarilo sa nám vybrať tak, aby sme vyhoveli podmienkam úradu práce,“ povedal Babuščák.

 

V tomto roku sú podmienky prísnejšie. Úrad stanovil, že na hrade musí pracovať 50 percent dlhodobo nezamestnaných, teda nezamestnaných dlhšie ako 12 mesiacov. „To znamená, že môžeme použiť len polovicu ľudí z minulého roku a musíme prijať minimálne polovicu nových ľudí, ktorí na hrade neboli,“ uviedol správca hradu, podľa ktorého je to komplikácia najmä vzhľadom k tomu, že Pamiatkový úrad z roka na rok vyžaduje odbornejšiu prácu. “Dlhodobo nezamestnaní majú väčšie problémy aj s pracovnou disciplínou, aj so zručnosťou. Ale urobíme všetko preto, aby všetci boli spokojní. Rozumieme snahe úradov práce znižovať stav dlhodobo nezamestnaných, ale neviem si predstaviť, ako to bude na budúci rok, keď už nebudeme mať dlhodobo nezamestnaných, ktorých budeme môcť použiť na hrade,“ dodal Babuščák.

 

Kedy začnú nezamestnaní na hrade pracovať, záleží od toho, kedy Úrad práce podpíše s mestom zmluvu. „Dúfame, že to bude čo najskôr, pretože základ – rekonštrukciu, môžeme robiť len v letných mesiacov. V októbri a novembri už vzhľadom na pokyny Krajského pamiatkového úradu nebudeme môcť murovať, keďže sú mrazy a budeme realizovať len dokončovacie práce,“ dodal na záver Babuščák.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články