Nová expozícia v múzeu priblíži pôsobenie klarisiek v Trnave

Obrázok k článku

Expozíciu o pôsobení rádu klarisiek v Trnave otvoria dnes v trnavskom Západoslovenskom múzeu. Počas vernisáže bude návštevníkom výnimočne sprístupnený aj Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Rád sv. Kláry (klarisky) pôsobil v Trnave viac ako 500 rokov od 13. storočia až do jeho zrušenia Jozefom II. v roku 1782 v kláštore, ktorého budova je dnes sídlom múzea. Expozícia podľa jej autorky Lucie Duchoňovej zo Západoslovenského múzea v Trnave dokumentuje stavebný vývoj trnavského kláštora klarisiek a Kostola Nanebovzatia Panny Márie, bežný život sestier rádu svätej Kláry, ako aj históriu ich pôsobenia v Trnave.

 

Expozícia je umiestnená v priestoroch, ktoré slúžili na komunikáciu členiek rádu s návštevníkmi. Jej súčasťou je štylizovaný Oltár svätej Anny podľa originálu rovnomenného oltára z kostola. Vystavené budú aj ručne vyrábané obrázky s výšivkou, ktoré vyrábali mníšky v kláštore.

 

Trnavské ženy a dievčatá podľa Duchoňovej vytvorili prvú skupinu sestier podľa vzoru Kláry už v roku 1238. Potvrdenie založenia žobravej rehole získali od pápeža Gregora IX. o rok neskôr. Ich úlohou bolo aktívne pôsobiť proti heretickým učeniam a modliť sa za jednotu a pevnosť Uhorského kráľovstva. Zakladateľkou rádu klarisiek bola Klára z Assisi, ktorá bola po smrti v roku 1253 vyhlásená za svätú. Trnavské klarisky opustili kláštor po zrušení rádu 18. septembra 1782. Rozľahlá budova pripadla vojsku, neskôr ju adaptovali na vojenskú nemocnicu. Od roku 1954 v komplexe sídli Západoslovenské múzeum. Rozsiahlu budovu v tomto roku vynovili za 1,6 milióna eur.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články