Z trnavskej Kalvárie odviezli kríže Krista aj s dvojicou lotrov

Obrázok k článku

Kamenné kríže s kovovými sochami Krista a lotrov Dismasa a Gesmasa z Golgoty na konci Kalvárie v Trnave dnes s pomocou žeriavu opustili svoje miesta. Spolu s nimi aj sochy Panny Márie a sv. Jána. Stalo sa tak po viac ako storočí, dôvodom je kompletná obnova poškodeného súsošia Golgoty. Mesto Trnava investuje do statického zabezpečenia základov, obnovy kamennej architektúry a reštaurovania kovových plastík 130-tisíc eur.

 

Do ateliéru špecialistu na reštaurovanie kovových plastík Stanislava Koželu odviezli sochu ukrižovaného Krista, ďalšie prvky z Golgoty poputovali dočasne do skladov Krajského pamiatkového úradu v Trnave. “Všetky kamenné aj kovové prvky Golgoty by sa mali vrátiť v horizonte piatich rokov. V rámci harmonogramu by sa mal ako prvý na svoje miesto vrátiť Kristus, podľa všetkého už v priebehu budúceho roku. Osadenie ostatných častí Golgoty bude závisieť od prideľovaných finančných zdrojov mesta,“ povedal reštaurátor Tomáš Kucman zo spoločnosti Chameleo, ktorá zabezpečuje kompletnú obnovu pamiatky. V tomto roku Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava vyčlenila na práce 20-tisíc eur.

 

Súsošie pozostáva z troch kamenných podstavcov s krížmi, na ktorých sú kovové sochy ukrižovaného Krista a po stranách sochy lotrov Dismasa a Gesmasa. Medzi nimi sa nachádzajú ďalšie dva podstavce so sochami Panny Márie a sv. Jána. Úlohou reštaurátorov je vrátiť sochám chýbajúcu hmotu, zamedziť ich ďalšej deštrukcii a v náznakovej rekonštrukcii im vrátiť pôvodný farebný výraz.

 

Kalvária v tejto časti mesta, pri vtedajšom lazarete, bola vybudovaná už v 18. storočí, v priebehu 19. storočia však zanikla. Krížovú cestu s Golgotou dal opäť v rokoch 1900 – 1901 vybudovať trnavský mešťan Jozef Müller. Tvorí ju štrnásť kaplniek a Golgota so sochami na umelo vytvorenom návrší. Z reštaurátorského výskumu vyplýva, že sochy, vytvorené ako kovové odliatky, mohli byť dielom známej trnavskej zvonolejárskej firmy bratov Fischerovcov. Podľa dokumentu Krajského pamiatkového úradu v Trnave ide o sochársky kvalitné diela s výraznou modeláciou a prirodzeným živým výrazom figúr, ktorá je v prípade lotrov obohatená o väčšiu expresivitu. Súsošie Golgoty je vlastníctvom mesta Trnava, jeho správcom je Správa kultúrnych a športových zariadení mesta.

 

Kalvária v Trnave je príležitostne využívaná na náboženské aktivity, vždy na Veľký piatok je cieľom tichého nesenia drevených krížov z celého mesta.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Reštaurujú sochu ukrižovaného Krista na Kalvárii

BRATISLAVA 29. januára 2002 (SITA) – Korpus ukrižovaného Krista z krížovej cesty na Kalvárii v Bratislave reštaurujú v súčasnosti v rámci projektu Starého Mesta Revitalizácia bratislavskej Kalvárie. Baroková plastika osadená na drevenom kríži pôvodne tvorila jedno zo zastavení krížovej cesty. Socha bola vysvätená v roku 1694. Jej autorom je neznámy nemecký sochár z preddonnerovského obdobia. Prieskum plastiky preukázal originálny bronzový odliatok s vrstvou prirodzenej medenej patiny. Pokrytá je hrubou vrstvou uhlíkatého depozitu a dvoma hrubými olejovými vrstvami náterov, ktoré sú prepojené s originálnymi vrstvami. Viditeľné sú stopy po streľbe, prestrelené miesta boli prelepené plátennými náplasťami a pretreté olejovými nátermi.

Bavorsko: Objavili najstarší kríž s korpusom na svete

Nemecko: Ľudia v bavorskej dedinke Enghausen boli vlastne vždy dosť spokojní so svojím krížom s ukrižovaným Kristom v ich malom dedinskom kostolíku. Nuž takého krásneho románskeho Krista naozaj nemá v hornom Bavorsku každý. Pravdaže bol už trocha zašlý a zaprášený počas stáročí, veď v malom filiálnom kostolíku sv. Kríža sa slúži už iba niekoľko omší v roku. Kríž však dali zreštaurovať a tým sa tento kríž stal takmer cez noc senzáciou v oblasti dejín umenia. Ukázalo sa totiž, že údajne románsky kríž je pravdepodobne najstarším krížom s ukrižovaným Kristom v životnej veľkosti na svete.