Rekonštrukcia hradu v Kežmarku si pýtala ďalšie financie
Na obnovu a stavebné úpravy hradu v Kežmarku idú ďalšie financie z Prešovského samosprávneho kraja. Viac ako 135-tisíc eur schválili krajskí poslanci na dofinancovanie aktuálnej rekonštrukcie, s ktorou sa začalo ešte koncom mája. „Vzhľadom k tomu, že ide o naozaj rozsiahlu rekonštrukciu, akú sme tu za posledných tridsať rokov nemali, vyskočili nám aj ďalšie výdavky, ktoré sme nedokázali predvídať, a rovnako to nemohol predvídať ani projektant, keď pracoval na projektovej dokumentácii. Týkalo sa to reštaurátorských prác, elektriny, rozsahu fasádnych úprav, ktoré sa tu vykonávali,“ vysvetlila pre agentúru SITA Erika Cintulová, riaditeľka Múzea v Kežmarku, pod ktoré hrad patrí. Finančná čiastka schválená počas zastupiteľstva PSK v utorok 18. októbra by podľa jej slov mala pomôcť ukončiť rekonštrukciu hradu.
Suma za rekonštrukciu hradu vrátane reštaurátorských prác sa po schválení ďalších financií priblížila k jednému miliónu eur. „Celková vysúťažená suma rekonštrukcie bola okolo 800-tisíc eur,“ uviedla Cintulová. Na rekonštrukcii sa výraznou mierou podieľa zriaďovateľ múzea, Prešovský samosprávny kraj, ktorý ešte v apríli schválil na tento účel zhruba pol milióna eur, 250-tisíc eur išlo zo štátneho rozpočtu. „Momentálne už tohtoročné práce postupne finišujú, ešte sa však pracuje na niektorých fasádnych omietkach, dokončujú sa reštaurátorské práce a ukončuje sa tiež odvlhčovanie,“ opísala súčasnú situáciu riaditeľka múzea. Práce budú následne pokračovať v budúcom roku, ukončené by podľa nej mali byť do 30. júna. Kežmarský hrad prešiel veľkou generálnou úpravou naposledy v rokoch 1962 až 1985.
Kežmarský hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1463. V roku 1720 získalo hrad do vlastníctva mesto Kežmarok. Prvé expozície tu boli otvorené v roku 1931. Dnes si návštevníci hradu môžu obzrieť viaceré historické expozície, ktoré dokumentujú vývoj Kežmarku a okolia. Predstavujú praveké a stredoveké osídlenie Kežmarku, vývoj mesta v 13. až 19. storočí, Kežmarský strelecký spolok, Spolok spišských lekárov a lekárnikov. Hrad tiež ponúka expozície o Kežmarku v 19. a 20. storočí, historické portréty zo zbierok múzea, dokumentuje aj vzťah Kežmarčanov k Vysokým Tatrám, život rodiny Thökölyovej, ale aj židovskej komunity v Kežmarku.