Tvorivé dielne v kaštieli Strážky zaujali, prišlo zatiaľ 700 žiakov

Obrázok k článku

O možnosť vymeniť školské lavice za tvorivý ateliér, ktorý sa nachádza priamo v priestoroch kaštieľa Strážky v Spišskej Belej (okr. Kežmarok), majú veľký záujem školy aj v tomto školskom roku. Od októbra do konca roka 2016 absolvovalo tvorivé dielne 31 školských skupín z materských a základných škôl, dokopy takmer sedem stoviek žiakov. „Záujem o tvorivé dielne je veľmi veľký, celý október a november sme mali zaplnené všetky termíny. Prioritne organizujeme dielne v pondelok a utorok, ale keďže bol o ne takýto záujem, organizovali sme ich aj počas iných dní,“ povedala pre agentúru SITA lektorka Denisa Jurišicová.

Tvorivý ateliér Slovenskej národnej galérie v kaštieli ponúka priestor pre zaujímavé a kreatívne vyučovanie už niekoľko rokov. Pre aktuálny školský rok je pripravených deväť vzdelávacích programov zameraných na rôzne techniky, určené sú pre rôzne vekové skupiny. „Ponúkame školám zažiť vyučovanie a najmä výtvarnú výchovu netradične, v priestoroch kaštieľa. Častokrát sa nám stane, že deti u nás ešte vôbec neboli, takže je to pre nich veľmi zaujímavé prostredie. Snažíme sa využívať nové techniky, ktoré nepoznajú, ukazujeme im niečo nové, oboznamujeme ich s novými vecami. Rovnako sa snažíme prepájať jednotlivé školské predmety, ako je história, slovenský jazyk, matematika, umenie, výtvarná výchova, geometria a podobne,“ vymenovala Jurišicová. Tvorivé dielne zoznamujú žiakov so stálou expozíciou kaštieľa Strážky, ale aj dočasnou výstavou Cestou moderny. Diela Ľudovíta Fullu, Ester Šimerovej – Martinčekovej či Martina Benku podľa lektoriek svojou farebnosťou a technikami žiakov zaujímajú, deti sa v priestoroch galérie snažia zaujať natoľko, aby sa do nej vždy radi vracali.

Hoci dielne trvajú počas celého školského roka, najväčší nápor zažívajú v Strážkach v októbri a novembri, pred a po Vianociach je o dielne záujem menší. „Potom však opäť začíname v marci a pokračujeme do mája, vtedy bývajú opäť plné termíny,“ dodala Jurišicová. Kým v predošlých rokoch evidovali v galérii záujem škôl zo širšieho okolia, tento rok ho prejavili aj školy zo samotnej Spišskej Belej či susedného Kežmarku. V nevšednom prostredí renesančného kaštieľa tak môžu nahliadnuť do sveta fantázie, geometrických tvarov, a rovnako aj spoznať osobnosti nemeckej národnosti, ktoré kultúrne pozdvihli región. „Témy tvorivých programov sú často šité na mieru cieľovej skupiny. Po dohode s pedagógom vedia lektori pripraviť program podľa vyučovacích osnov a špecifických požiadaviek. Programy trvajú najmenej šesťdesiat minút,“ pripomenula Jurišicová.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto odmietlo priemyselný park vedľa kultúrnej pamiatky

POPRAD/SPIŠSKÁ BELÁ 13. mája (SITA) – Obyvatelia Spišskej Belej odmietli výstavbu priemyselného parku v blízkosti národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Strážky. Takéto stanovisko zaujali aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej, ktorí nesúhlasili so zmenou územného plánu v lokalite medzi Pradiarňou a kaštieľom Strážky. „Firma Toreal požiadala mesto o čiastkovú zmenu územného plánu, keďže navrhovaný priemyselný park sa čiastočne nachádza aj na katastrálnom území Spišskej Belej,“ uviedol pre SITA primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Priemyselný park s rozlohou takmer 30 ha plánuje v lokalite za Pradiarňou vybudovať mesto Kežmarok. Približne tretina parku zasahovala do katastrálneho územia Spišskej Belej a bola by v dotyku s kaštieľom Strážky.

Bábkarský festival Modrý Kameň

VII.ročník Bábkarského festivalu Modrý Kameň je v roku 2005 venovaný nielen školám /ako každý rok/ ale i rodinám o čom svedčí bohatý sobotňajší program – tvorivé dielne, remeslá, hry, bábkové predstavenie a iné zaujímavosti.