Mesto Vysoké Tatry plánuje zrekonštruovať historickú Vilu Iskra

Obrázok k článku

Mesto Vysoké Tatry by chcelo zrekonštruovať svoju ďalšiu historickú budovu, národnú kultúrnu pamiatku Vila Iskra v Novom Smokovci. V budove z roku 1907 sa v súčasnosti nachádza materská škola, denné centrum pre dôchodcov a služobný byt pre učiteľku materskej školy, jej veľká časť však využitá nie je. Podľa Jozefa Gála, vedúceho oddelenia investičnej činnosti, opráv a údržby mesta, by rekonštrukcia budovy mohla stáť okolo jedného milióna eur. Mesto síce získalo dotáciu od Vlády SR vo výške 150-tisíc eur z rozpočtu na záchranu a obnovu kultúrnych pamiatok, radnica však ďalšie zdroje na zastrešenie tejto veľkej investície zatiaľ nemá.


V zlom stave sú podľa samosprávy najmä pivničné priestory budovy, kde sa v minulosti nachádzala kuchyňa i práčovňa, ako aj podkrovné priestory, v ktorých bolo šesť izieb pre služobníctvo. Po víchrici v roku 2004 bola na budove opravená strecha a čiastočne aj nosná konštrukcia, ktorá je v súčasnosti v dobrom technickom stave. Kompletnou modernizáciou prešla po havárii kotla na vykurovanie v roku 2005 aj kotolňa. Mesto bude musieť začať prípravou projektovej dokumentácie, ktorá sa z minulosti nezachovala, jej príprava zaberie podľa Gála zhruba pol roka. Samotná rekonštrukcia by mala byť realizovaná pod dohľadom pamiatkarov, stavbári to podľa jeho slov nebudú mať ľahké s fasádou budovy a vitrážovými oknami, ktoré by mali ostať zachované. „Momentálne sa pracuje na zameriavaní existujúceho stavu, zhotovuje sa pôdorys jednotlivých podlaží a zisťuje sa stav základov,“ priblížil šéf investičného oddelenia. Podľa jeho slov je už aktuálne spracovaný energetický audit.


Tatranci zatiaľ nevedia, odkiaľ zoženú financie na rekonštrukciu pamiatky. Keďže nejde o komerčnú budovu, podľa Gála neprichádza do úvahy ani úver. Samospráva to chce vyskúšať cestou eurofondov, prípadne iných možností na dotácie. Ak by sa prostriedky našli, išlo by o rekonštrukciu už štvrtej historickej budovy vo vlastníctve mesta. V Starom Smokovci už boli takto upravené Vila Alica, Vila Flóra a Vila Ilona. Budova Vily Iskra by mala mať aj po rekonštrukcii rovnaké využitie, ostala by v nej teda škôlka, denné centrum pre seniorov i služobný byt, ostatné priestory by mohli poslúžiť cestovnému ruchu, priblížil Gál.


Vilu Iskra postavili v roku 1907 ako letovisko pre v tom čase známu spisovateľku grófku Júliu Telekiovú (1864-1937). Jej manžel Alexander vytvoril v záhrade alpinárium, vôbec prvé svojho druhu vo Vysokých Tatrách a zrejme aj v Uhorsku. V roku 1920 prešla budova do vlastníctva Banky Československých légií v Prahe, po roku 1945 v nej bola zotavovňa ROH a od roku 1952 v nej sídli materská škola.

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Chránené objekty vo Vysokých Tatrách končia ako ruiny

Nedostatok peňazí, nezáujem o kúpu a v prípade pamiatkovo chránených objektov aj vysoké náklady na rekonštrukciu sú príčinami, že viaceré objekty vo Vysokých Tatrách chátrajú. Vedúci oddelenia výstavby Mestského úradu vo Vysokých Tatrách Peter Novák potvrdil, že pre niektorých majiteľov pamiatkovo chránených objektov je jednoduchšie nechať budovu rozpadnúť. Po zániku predmetu ochrany je potom pre majiteľa jednoduchšie postaviť na jej mieste repliku, prípadne úplne novú budovu. Mesto v súčasnosti eviduje niekoľko objektov, ktoré vzhľadom alebo stavom ohrozujú okolité objekty alebo ľudí. Patrí medzi ne aj Kúpeľný dom, hotel Lomnica, či hotel Európa.