Múzeum Červený Kláštor ponúkne v lete pestrý program, chystajú aj obnovu kláštora
Múzeum Červený Kláštor v Pieninách začína svoju letnú turistickú sezónu, program s názvom Kláštorné kultúrne leto bude aj tento rok pestré. „Ponúkneme, tak ako každý rok, tradičné podujatia ako divadelné predstavenia, filmové premietania a koncerty, vystúpenia sokoliarov a folklórnych skupín, jednoducho, pôjde o program pre deti a dospelých,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ múzea Milan Gacík. V tomto roku zároveň múzeum vstúpi do druhej etapy komplexnej obnovy a modernizácie kláštora, trvať bude niekoľko rokov. Riaditeľ verí, že práce sa bude dariť realizovať tak, aby návštevníkov neobmedzili.
Múzeum už počas tejto sezóny predĺžilo otváracie hodiny, expozícia je návštevníkom prístupná od 1. mája do 31. augusta v čase od 08:00 do 19:00, s posledným vstupom o 18:00. V období od 1. mája do 30. júna sa prehliadky s lektorkou poskytujú len vopred ohláseným skupinám, pre neohlásené skupiny a jednotlivcov je v ponuke sprievodca v tlačenej verzii. Od 1. júla už budú vstupy až do 31. augusta s lektorkou vždy každú hodinu.
Na obnove a modernizácii kláštora sa bude pracovať postupne asi štyri roky. „Chceme dokončiť opravu striech a výmenu krytiny. Zároveň sa chceme pustiť do obnovy fasád, vymeniť poruchovú vonkajšiu kanalizáciu, vodovod a dažďovú kanalizáciu,“ vymenoval riaditeľ múzea. Pracovať sa bude aj na pustovníckych domčekoch a kamenných torzách. S prácami by v múzeu chceli byť hotoví do roku 2020, keď si pripomenú 700. výročie povolenia výstavby kláštora. „Súhlas s jeho vybudovaním dal kráľ Róbert v roku 1320,“ pripomenul Gacík. V rámci výročia pripravujú aj veľkú reprezentatívnu publikáciu o dianí v kláštore a širšom zamagurskom okolí, ponúknuť chcú aj novú expozíciu.
História kláštora sa začala písať v roku 1319, keď na miesto prišli prví mnísi, kartuziáni, ktorí pochádzali z prvého kartuziánskeho kláštora na Slovensku, dnešného Kláštoriska. Neskôr v 18. storočí v ňom pôsobili kamaldulskí mnísi. V polovici 20. storočia prešiel kláštor do vlastníctva štátu. V roku 1970 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku Kláštor kartuziánov. Prvú expozíciu vytvorilo v roku 1966, teda pred 50 rokmi, Východoslovenské múzeum v Košiciach. Samostatné Múzeum Červený Kláštor vzniklo až v roku 2011.