V Trnave odkryli základy zaniknutej veže opevnenia
Základy dávno zaniknutej severozápadnej veže historického opevnenia Trnavy odkryli v týchto dňoch vo dvore spoločnosti Stefe Trnava. Na rozdiel od ďalších troch nárožných veží bola táto prekvapujúco pootočená. Podľa hovorcu radnice Pavla Tomašoviča je to dôkaz toho, že keď sa v 13. storočí stavalo opevnenie mesta, veže už stáli.
Trnava plánuje podľa Tomašoviča obnoviť všetky nárožné veže v opevnení. Ešte predtým však musí prísť k zmene metodiky jeho obnovy. Terajšia metodika z roku 1987 umožňuje zachraňovanie ohrozených častí, ale nedovoľuje výstavbu už zaniknutých častí opevnenia. „Na rokovaní s pamiatkarmi chceme dosiahnuť takú zmenu metodiky, ktorá by reflektovala ochotu samosprávy investovať do obnovy veží,“ povedal Tomašovič. Severovýchodnú vežu plánuje samospráva postaviť v čo najkratšom čase a v pôvodnej výške. Aj keď v tomto prípade ešte len odkryli základy, radnica už teraz rokuje s vedením Galérie Jána Koniarka o budúcom využití veže v jej susedstve na výstavné účely.
Ďalšiu chýbajúcu vežu spojenú so želiarskym domčekom v súčasnosti stavia súkromná spoločnosť North tower na druhom konci severnej časti opevnenia. V trojpodlažnej obnovenej veži má byť kaviareň, spoločenský priestor pre rôzne podujatia a východ na mestské hradby.
Trnava si svoje stredoveké hradby obnovuje postupne a dlhodobo. Za posledných 25 rokov samospráva investovala do tejto pamiatky takmer dva milióny eur, väčšina z tejto čiastky išla z mestského rozpočtu. Časť peňazí, predovšetkým na severný úsek, získala radnica z európskych fondov.
Výstavba hradieb v Trnave sa začala v polovici 13. storočia, skončená bola v priebehu 14. storočia. Opevnenie vymedzilo plochu s pôdorysom 800 x 700 metrov, Trnava sa v tom čase zaradila medzi najrozsiahlejšie mestá v Európe. Dnes sú trnavské tehlové hradby nielen vďaka veku a rozlohe považované za unikátnu pamiatku.