V Kostole sv. Mikuláša v Starej Ľubovni odhalili fresku zo 14. storočia

Obrázok k článku

Reštaurátorom sa v Kostole sv. Mikuláša v Starej Ľubovni podarilo odkryť vzácnu fresku zo 14. storočia, objavili ju ešte vlani. „Odkryli sme celú severnú stenu svätyne a zakonzervovali originál. Upevnili sme teda oddelené časti od muriva injektážou, povrchy zakonzervovali. Stena je tak pripravená na záverečnú fázu estetického zjednocovania, teda retuš,“ vysvetlil pre agentúru SITA reštaurátor Peter Koreň. Tá by sa mala robiť budúci rok. Podľa reštaurátora má freska s výjavmi zo života Krista veľkú hodnotu, čím zvyšuje aj hodnotu kostola.

 

Do prác sa pustili reštaurátori ešte minulý rok. V kostole sa malo začať s obnovou elektrifikácie, pred ňou krajský pamiatkový úrad nariadil výskum. Reštaurátori tak začali sondovať na miestach, kde sa nachádza stredoveké murivo a postupne objavili aj vrstvy z gotiky. Na niektorých miestach dali dole aj päť vrstiev – maliarskych, vápenných či omietkových. Gotická freska sa nachádza na rozlohe sedemkrát sedem metrov. O jej existencii sa nevedelo. „Doteraz sa len tušilo, že kostol má stredoveký základ, ale nemali sme dôkaz, potvrdil to však minuloročný a terajší výskum,“ povedal Koreň. Fresky pochádzajú zhruba zo 14. storočia, presnejšie sa ich vznik nedá určiť. „Vieme pekne zadefinovať celý cyklus nástenných malieb, je tam dvanásť obrazov zo života Krista a navyše aj fragmenty mladšej vrstvy. Len na základe výjavov ich zaraďujeme predbežne pred poľský záloh v roku 1412, čo nám potvrdil aj nález na víťaznom oblúku, na ktorom je svätý Štefan, uhorský patrón. To nám posunulo datovanie pred spomínaný poľský záloh,“ vysvetlil Koreň.

 

Prvú etapu, ktorú finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR, sa podarilo ukončiť, z kostola už zmizlo aj lešenie. „Kostol je otvorený, máme tu sväté omše, funguje sa bez obmedzenia,“ povedal pre SITA dekan rímskokatolíckej farnosti Stará Ľubovňa Pavol Lacko, ktorého nález rovnako potešil. „Tento rok chceme požiadať opäť o dotáciu, aby sa mohla zrealizovať spomínaná retuš celej maľby,“ dodal.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Obnova veže kostola sv. Jakuba si vyžiada desiatky miliónov

LEVOČA 24. mája 2001 (SITA) – “Už niet čo zachraňovať, treba meniť celé kamenné nárožia,“ zhodnotil stav veže levočského kostola sv. Jakuba po reštaurátorskom prieskume vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči Ivan Tkáč. Do konca júna bude reštaurátorský prieskum na veži kostola ukončený. Do konca roka chcú reštaurátori urobiť prípravu pre kamenárske práce na nej. Náklady na obnovu veže odhadujú reštaurátori na desiatky miliónov korún, lebo treba vymeniť celé kamenné prvky. Obnovu veže, okrem chýbajúcich finančných prostriedkov, ohrozuje podľa I. Tkáča aj situácia u dodávateľa kamennej hmoty z lomu Králiky, ktorým je firma Mramor Krupina. “Dodávateľ nie je schopný garantovať dodávky kamennej hmoty“, uviedol vedúci ORA. Lom v Králikoch je podľa neho vydrancovaný a bude potrebné do neho veľa investovať, aby sa tam mohlo opäť ťažiť. Záujem o ťažbu kameňa nie je podľa Tkáča ani zo strany majiteľa lomu. Prípadný dovoz vyhovujúceho kameňa z najbližších lomov z Hoříc a Buřan v Česku by zvýšil náklady na reštaurovanie kostola sv. Jakuba. Tohto roku bude ORA Levoča pokračovať v reštaurátorských prácach na južnom nároží a priľahlej kamennej balustráde.

Obnova chrámu sv. Jakuba v Levoči

Obnova gotického chrámu sv. Jakuba v Levoči bola v minulom roku najväčšou investičnou akciou Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. V minulom roku ukončili reštaurátori obnovu sakristie a začali pracovať na exteriéri a interiéri svätyne kostola. V roku 2010 vykonali reštaurátori na chráme sv. Jakuba práce v hodnote takmer milión eur. Obnova svätyne chrámu sv. Jakuba potrvá podľa vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru Ivana Tkáča do roku 2012. Náklady na obnovu tejto časti kostola odhaduje Tkáč na 1,2 milióna eur. Po dokončení obnovy svätyne zostane reštaurátorom obnoviť už len južnú stranu a časť veže kostola. Ešte do Veľkej noci by sa mali do interiéru kostola vrátiť aj zreštaurované náhrobné epitafy z krstnej kaplnky.

Unikátne stredoveké maľby európskeho významu

MARTINČEK 12. novembra 2002 (SITA) – Reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči dnes slávnostne odovzdali zreštaurované stredoveké nástenné maľby v rímsko-katolíckom kostole sv. Martina v obci Martinček v okrese Ružomberok. “Tieto fresky nevidel nikto takmer 300 rokov a ide o unikát nielen slovenského, ale aj európskeho významu“, uviedol na tlačovej besede v Martinčeku vedúci ORA Ivan Tkáč. Reštaurátori datujú vznik malieb do 13. storočia, čo je viac ako o jedno storočie skôr, než sú známe maľby tzv. liptovského okruhu vo viacerých kostoloch na Liptove.