Hrad Červený Kameň má ako prvý hrad u nás svoju bankovku
Prvým hradom na Slovensku s vlastnou eurobankovkou bude hrad Červený Kameň, ktorý sa týči nad obcou Častá v okrese Pezinok. Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Červený Kameň predaj bankovky, ktorá je napriek svojej nulovej hodnote ceneným suvenírom, spustí už dnes pri príležitosti celoeurópskej akcie Noc múzeí a galérií. Ako ďalej agentúru SITA informoval kultúrno-propagačný manažér SNM – Múzeum Červený Kameň Ľuboš Haršány, prví záujemcovia si môžu suvenírovú bankovku kúpiť za dve eurá v sobotu 19. mája od 18:00 do 22:00 priamo na hrade v pokladni múzea. Prvá emisia bankovky bude v predaji výhradne v pokladni hradu.
Ako na svojej webstránke http://hradcervenykamen.sk/ informuje múzeum, dejiny hradu Červený Kameň sa začali v prvej polovici 13. storočia, keď česká kráľovná vdova Konštancia Uhorská nechala na svojich majetkoch postaviť hrad. Stal sa známym pod menom Červený Kameň (nemecky Rothenstein, maďarsky Vöröskő) alebo tiež Bobrí hrad (nemecky Bibersburg). Najskôr bol kráľovským majetkom, neskôr ho vlastnili viaceré uhorské šľachtické rody, medzi inými Matúš Čák Trenčiansky alebo Turzovci. Od Turzovcov získala hrad bohatá obchodnícka rodina Fuggerovcov. Tí zbúrali starý gotický hrad a na jeho mieste postavili renesančnú pevnosť – bezpečný sklad tovarov, s ktorými obchodovali po celej Európe. Neskôr hrad kúpili Pálffyovci. Žili tu vyše 360 rokov a sídlo ďalej modernizovali.
História múzea na hrade Červený Kameň sa začala písať po odchode posledného vlastníka do zahraničia. Gróf Karol Pálffy (1905 – 1992) hrad opustil v marci 1945, keď pred príchodom Červenej armády odišiel do Rakúska. Od roku 1948 sa na hrade začali zhromažďovať umelecké predmety z 31 zámockých objektov a dvoch kláštorov. Hrad bol verejnosti sprístupnený ako múzeum 22. októbra 1949. Jeho zhoršujúca sa statika si v rokoch 1976 až 1998 vyžiadala generálnu opravu budovy aj areálu. Od roku 1979 je Červený Kameň súčasťou Slovenského národného múzea a špecializuje sa na kultúru bývania šľachty.
Hrad sa volá Červený, pretože pôvodný kameň kopca – kvarcit, na ktorom ho postavili, má červenú farbu. Použili ho i na viacerých miestach na hrade. Zaujímavosťou hradu je napríklad najväčší koberec s plochou 44,12 m2, čo je plocha priemerného dvojizbového bytu.