aktivita › diskusia › Všeobecné diskusie › Zaujimavé a/alebo nové knihy
Tagged: cat_vseobecne
-
Zaujimavé a/alebo nové knihy
Posted by admin_obnova on 24. apríla 2004 at 23:54Knihkupectvo Artforum a vydavatelstvo Kalligram vas pozyvaju na prezentaciu knihy Jan Bakos: Intelektual & Pamiatka Knihu predstavia Ladislav Kovac a Oliver Bakos. Prezentacia sa uskutocni v stredu 21. aprila o 19. hodine v knihkupectve ARTFORUM na Kozej 20 v Bratislave. Budeme radi, ked pridete.Knihkupectvo Artforum
a
vydavatelstvo Kalligramvas pozyvaju na prezentaciu knihy
Jan Bakos:
Intelektual & PamiatkaKnihu predstavia Ladislav Kovac a Oliver Bakos.
Prezentacia sa uskutocni
v stredu
21. aprila
o 19. hodine
v knihkupectve ARTFORUM
na Kozej 20
v Bratislave.Budeme radi, ked pridete.
antik odpovedal 12 years, 1 month ago 7 Členovia · 13 odpovede/odpovedí -
13 odpovede/odpovedí
-
Monografia, ktorú máme pred sebou, je nielen výpravná. Ide o komplexný pohľad na architekta a jeho tvorbu, opatrený zoznamom diel, biografickými údajmi, poznámkovým aparátom. Fotografie a nákresy najlepšie “opíšu”, kto vlastne Jurkovič bol, sú podčiarknuté textom, kde sa aj laik dozvie, že nebol “iba” architekt. Že sa aktívne zapájal do spoločensko-kultúrneho aj politického diania v krajine, v ktorej žil, napriek tomu, že žil v komplikovanej politickej situácii – v období rakúsko-uhorskej monarchie, Československej republiky, druhej svetovej vojny… A v roku 1946, v povojnovej Československej republike sa stal prvým národným umelcom, oceneným za architektúru.
-
“Rozprava o dobrovolném otroctví”, ktorej autorom je Étiene de la Boétie je v podstate reakciou na Machiavellilo “Vladára”. Aj keď dlielo vzniklo v polovici 16. storočia, vyznačuje sa univerzálnou nadčasovosťou. O to viac poteší, že do našej jazykovej oblasti prichádza práve teraz. Práve v dobe, keď mediálny “netvor” denne ubezpečuje celé šíre stádo, že ide v prvom rade o človeka, jeho slobodu a pohodlný život, pričom v pozadí týchto ušľachtilých kecov ide práve o zotročenie ľudského ducha. Postrehy premýšľajúceho človeka, staré skoro pol tisícročia sú vlastne dnes aktuálnejšie, než by sa na prvý pohľad zdalo.
-
Dávam do pozornosti všetkým, čo sa zaujímajú o obnovu architektonického dedičstva…
Václav Girsa, Miloslav Hanzl “Typologie obnovy”
-
Samozrejme je to zaujímavá kniha, mám ju čosi vyše mesiac. Treba ale povedať, že ide o výber realizácií ateliéru pána Girsu. Tie projekty a následné realizácie sú naozaj, ja tvrdím, že geniálne, samozrejme aj ich realizácia.
Nejde sa tu do detailov, čo sa v takejto publikácii ani nedá, snáď mi chýbajú iba fotky spred realizácie, nedá sa porovnávať pred realizáciou a po.
Keď si porovnám tieto výsledky, s výsledkami u nás, to sa ani nedá, češi sú kdesi inde, nám stačí aj taká prezentácia Vígľaša, neviem ale slová památka a pamiatka majú zrejme iný význam.
-
Autora tejto novej knihy netreba predstavovať. Dávno ho nepoznajú iba študenti z prednášok estetiky. Ďaleko za ním zostávajú všetci plagiatori, ktorí sa mu snažia podobať. Jeho všeobecný prehľad a literárny talent ho posunul medzi klasikov. Stačí teda napísať, že vychádza nová kniha “Pražský hřbitov”, ktorej autorom je Umberto Eco.
-
Dante Alighieri a jeho Božská komédia sa stávajú predmetom cenzúry. Vraj kniha šíri nenávisť voči židom, muslimom a homosexuálom, tvrdia moralisti z OSN.
Už len čakám kedy nejaký hlupák, moralista označí diela Sokrata a Platóna za propagáciu homosexuality a nestriedmeho života.
Vivat Symposion!
-
Vychádza vzácny rukopis Jonáša Záborského.
BRATISLAVA 15. marca (SITA) – Na slovenský knižný trh prichádza vzácny rukopis rozsiahleho diela Jonáša Záborského Dejiny kráľovstva uhorského od počiatkov do časov Žigmundových, ktorý v Národnom múzeu v Prahe čakal na vydanie 137 rokov.
Jonáš Záborský svoje Dejiny dokončil v roku 1875 a po násilnom zatvorení Matice slovenskej v tom istom roku poslal svoje rukopisy do Prahy, kde ich uložili do Matice českej. O rok neskôr zomrel. Všetky Záborského rukopisy okrem jedného sa neskôr vrátili na Slovensko. Práve po ňom začal v roku 2002 pátrať Timotej Kubiš, ktorý Dejiny objavil v Prahe. Osem mesiacov text prepisoval do elektronickej podoby, mnohé zle čitateľné a vyblednuté pasáže overoval. Dnes aj vďaka nemu po 137 rokoch vychádza toto vzácne dielo. Ide o doslovný prepis Záborského rukopisu Dejín, ktorý umožňuje dielo zažiť tak, ako ho autor napísal. Kniha vychádza v roku 2012 symbolicky pri príležitosti 200. výročia Záborského narodenia.
Jonáš Záborský (1812 – 1876) bol slovenským básnikom, prozaikom, dramatikom, historikom, novinárom, kňazom a teológom. Pôsobil ako kaplán v Pozdišovciach, Liptovskom Mikuláši, ale aj ako farár v Rankovciach. Po požiari jeho fary i kostola prestúpil k rímskokatolíckej cirkvi a v roku 1843 bol znovu vysvätený za katolíckeho kňaza. Dostal sa do sporu s Ľudovítom Štúrom pre kodifikáciou spisovnej slovenčiny, jeho národný program považoval za nerealistický. V roku 1848 ho uväznili za prechovávanie Žiadosti slovenského národa, v roku 1850 získal miesto profesora gréčtiny na právnickej fakulte v Košiciach a tiež pôsobil ako redaktor vládnych Slovenských novín vo Viedni. Po konfliktoch s bachovskou cenzúrou sa v roku 1853 stal farárom v Župčanoch. Napokon prijal novú podobu slovenčiny a venoval sa najmä literárnej činnosti.
K jeho tvorbe patria klasicistické básnické skladby Žehry, satirické prózy Panslavistický farár, Faustiáda, Chruňo a Mandragora, Frndolína, didaktická humoreska Dva dni v Chujave, historické poviedky Buld či Svätoplukova zrada a niekoľko drám. -
Zaujímavé knihy čo sa týka nedavnej histórie su napr.:
NAPRIEK TOTALITE od kritičky a historičky umenia Zuzany Bartošovej mapujúce neoficiálnu slovenskú výtvarnú scénu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia.
SKUTOČNÝ ČLOVEK od Štefana Chrappu (inak spevák metalovej kapely ČAD) popisujúca život saleziána Karola Nižňanského. Lepsie info na:
http://inforum.artforum.sk/odporucame/kopance-od-piussi/43803b/stefan-chrappa-skutocny-clovek
-
Legendárny typograf, designer, grafik a hudobník František Štorm publikoval svoje Eseje o typografii pôvodne ako seriál pre časopis Revolver Revui. Kniha prináša slovom i obrazom sumu poznatkov a skúseností zo sveta typografickej tvorby. Štorm sa s istotou a ľahkosťou pohybuje skrz históriu a súčasnosť, teóriu a prax svojej profesie. Bohato ilustrovaná kniha písaná svižným jazykom neposlúži len ako prameň pre každého koho zaujíma písmo a design. Obsahuje aj presahy do iných sfér ako napríklad volná a úžitková grafika, black metal, filozofia. V závere knihy čitateľ nájde namiesto použitej literatúry zoznam niektorých fontov štúdia Storm.
-
Encyklopédia ľudovej kultúry on-line :
Článok http://www.sme.sk/c/6451436/ludova-kultura-prenika-na-web-preklada-slova-strateneho-jazyka.html
Ide síce o internetovú encyklopédiu, ale nevedel som , kde inde mám túto informáciu vložiť.
-
koho zaujíma vývoj interéru a nábytku, unikátna kniha podla mna. odporúčam.
-
Vychádza publikácia Keltské osídlenie Slovenska – Mladšia doba laténska
Log in to reply.