aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Rekonštrukcia kamenného domu

  • Rekonštrukcia kamenného domu

    Posted by admin_obnova on 5. januára 2006 at 17:09

    Zvažujem kúpu kamenného domu (s vysokou pravdepodobnosťou vápenec – nie travertín, v oblasti kde bývam, veľmi často používaný), vek cca. 80 rokov, bez jasných príznakov vlhkosti, dlhodobo obývaný. Obvodové steny 60cm, priečky cca. 45cm, kameň je uložený pomerne “riedko”, t. j. je tam dosť malty… Nikde som nenašiel článok o potenciálnych problémoch, ktoré pri tomto materiáli možno očakávať, najmä čo sa týka:

    – vyššie náklady pri podrezávaní (je vôbec vhodné?)
    – hrubšia vonkajšia izolácia (asi PS, 5-8cm?)
    – problematické vnútorné úpravy (elektrifikácia – asi len pod omietku – akú omietku použiť?, vŕtanie a inštalácia ostatných rozvodov, sanity, obkladačiek…)

    Ak máte ktokoľvek skúsenosti s rekonštrukciou RD z kameňa, budem veľmi vďačný. Zatiaľ sa mi od stavbárov dostáva len rozporuplných reakcií typu: “Mno, má to svoje výhody aj nevýhody”.

    Vďaka,

    Rasťo

    Anonymous odpovedal 18 years, 11 months ago 1 Člen · 5 odpovede/odpovedí
  • 5 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    5. januára 2006 at 17:57

    Bola tu taka tema: Chalupa z bieleho kamena; posledny prispevok 24.06.05 21:28.

  • Anonymous

    Member
    5. januára 2006 at 18:18

    Mhm… pozrel som si to, ale nič mi to nedalo. Jednak tam išlo o chalupu z tufového kameňa a “druhak” mal majiteľ problém iného rázu. Aj tak vďaka za odkaz…

  • Anonymous

    Member
    6. januára 2006 at 8:04

    To som bol ja s tou chalupou z bieleho kameňa. Tých problémov tam je naozaj viac, okrem iného aj s vykurovaním, ktoré je riešené gamatkami v každej miestnosti a spotreba plynu je nehorázne vysoká. V porovnaní to čo spotrebujem ja za 24 hodín na úbohých 65 m2, tak spotrebujú ľudia na dom s obytnou plochou 140 m2. Nieje to samozrejme zateplené a neviem, čo s tým do budúcnosti porieším, lebo všetci mi radia nezateplovať. Po zateplení polystyrénom prestane kameň dýchať, prestane sa prirodzene vysušovať a kamenný dom začne naťahovať vlhkosť zo zeme. Toľko informácie, ktoré som doteraz zhromaždil. Ak má niekto iný názor, dajte vedieť. Zdraví Juraj Alan

  • Anonymous

    Member
    6. januára 2006 at 23:39

    Je tam normálne funkčné ÚK (plynový kotol) – ja by som to asi prerobil na kombináciu krbová vložka + podlahové kúrenie… Zatepľovať mi doporučujú všetci, podrezať len niektorí ;-) Tá väčšia hrúbka stien z kameňa má aj nejaké tie výhody (najmä v lete) – v zime bez zateplenia len nevýhody…

  • Anonymous

    Member
    23. januára 2006 at 5:42

    …s kamenným domom a jeho tepelnou klímou je to vlastne jenoduché :-) – stačí (v lete) nahriať a ( v zime) udržiavať :-)) ..ale nie, trochu vážnejšie … …ono, najväčší problém so spotrebou paliva v kamennom dome má na svedomí prerušované kúrenie
    a naši predkovia sa s tým vysporiadavali tak, že sa kúrilo iba v jednej miestnosti, spravidla velikej kuchyni ( ale zato furt) a v iných skoro vôbec len tak aby nepomrzli … ( v jednom takom som mal starých rodičov… pamätám dodnes:-) ) … malo to výhodu, nekondenzovala im vlhkosť na žiadnej stene …

    …dnes je trochu iná doba, a tak so zateplením by som neváhal, ale hlavne nie žiadny kontaktný spôsob , aby si nedostal rosný bod trvalo do múru ( píšeš, že kameňa je poredšie) – malta sa za pár zím vydrolí a je po stene … ..riešením by bola zrejme vonkajšia prímurovka ( s prípadným jej zateplením) a dobre prepočítaná vzduchová medzera medzi ňou a kamenným múrom aby teplo, čo prejde múrom urobilo trochu osohu a odvetralo kondenzát … …a ak by ťa okolnosti predsa len prinútili použiť kontaktný systém, tak potom asi skôr niečo ako Heraklit s dobrou omietkou … …vždy to ale bude len z údze cnosť … …každopádne by to bolo dobré spočítať ( v dnešnej “ére zateplľovania” to za pár korún zvládne každý kúrenársky projektant… …. ak to máš na trvalé bývanie o to skôr … …jeden nikdy nevie, koľko cementu do tej malty naozaj dali :-)))

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť