aktivita diskusia Starožitnosti a zbierky Starozitnosti – starozitnik

  • Starozitnosti – starozitnik

    Posted by admin_obnova on 29. marca 2005 at 5:47

    Robím so starozitnostami uz 15 rokov,ale to s cim sa stretavam na burzach, ale aj ako znalec a prevadzkovatel starozitnosti ,to tu este nebolo.Nikde v EU sa totiz nestretnete s takou ” volnou ” legislativou, aku ma Slovensko. V EU ziskat zivnost starozitnika je podmienene minimalne diplomom asociacie starozitnikov / Rudolfinska akademia /,pokial uchadzc nema vysokoskolske vzdelanie a kunsthitoricky odbor.Vsade v EU je teda zivost “starozitnosti ” viazanou zivnostou.Slovensko vsak v poslednom obdobi ju zaradilo medzi zivnosti ” volne “,teda bez obmedzenia vzdelanostnych podmienok. Toho sa chytil kazdy ” kseftar ” a priekupnik a je realitou,ze nap. na poslednej burze v Budimire mi minimalne 15 ciganov s ” belgickymi ” starozitnostami na svojom stole,ci koberci, dokladovalo pravost svojho tovaru a odbornost Zivnostenskym listom v odbore starozitnosti.Dokonca aj podomovi cierni prehliadaci stodol a pojdov s privesnymi vozickami sa v prvej chvili gazdovi preukazuju Zivnostenskym listom starozitnika.Tito ” zberatelia ” maju na mile vzdialene vedomosti o historickej hodnote , vyzname a zachovavani artefaktov,ktore im prejdu cez ruky. Ovladaju jedine cenu ,ktoru im za to ponukne dalsi priekupnik z ich brandze.A ak ich oslovi majitel artefaktu s otazkou o hodnote a historii danej veci,jedinou ich myslienkou je snaha,ako danu vec podvodom ziskat. Myslim,ze kazdy seriozny starozitnik si tuto skutocnost na Slovensku uvedomuje,ale riesenie je v nedohladne.Myslim,ze si v tomto
    budeme moct pomoct iba my sami, a to zalozenim taktiez Asociacie starozitnikov na Slovensku,ktora postupne vytriedi zberatelov- starozitnikov a bazarovych starinarov.Nevravim,ze skutocnym starozitnikom nemoze byt clovek bez vysokoskolskeho vzdelania.V Cesku taketo pripady riesia nap. tak, ze tam existuje dvojrocny Kurz starozitnictva , v ktorom v prvom roku sa studuju dejiny umenia,v druhom roku uz specializovane temy ,ako porcelan,nabytok,sperky … a dalsie.Na konci kurzu musi student napisat ” diplomovku ” a ju obhajit pred komisiou.Az potom dostane spominany diplom.A urcite je aj dobrym odbornikom.Kedy taketo nieco dokazeme presadit aj u nas,to naozaj neviem.No dovtedy nemozeme zazlievat starozitnikom zo Zapadu,ze nase vyjadrenia k umeleckym hodnotam nie vzdy beru vazne My Slovaci sme naozaj vo vsetkom akysi ” uspechani “,ale v tomto je treba si urobit cas. .

    Anonymous odpovedal 19 years, 8 months ago 1 Člen · 1 Odpoveď
  • 1 Odpoveď
  • Anonymous

    Member
    1. apríla 2005 at 5:58

    To ma teda poriadne prekvapilo !!! Skutočne som netušila, že existuje živnosť na predaj, kúpu a inú prácu so starožitnosťami (výjmúc tých ktorí majú na to diplom a prax) !! Takáto “úradnícka benevolentnosť” je dúfam ojedinelá a vyplýva len z nevedomosti jedného úradníka na živnostenskom oddelení. Ak je opak (ale i v danom prípade) pravdou, je to na zadanie kontrolnému oddeleniu Krajského úradu !
    Už dlhodobo zúfam (e) z amorálnej byrokracie, z benevolentnosti úradov, ba z ich nepríčetnosti, nepresnosti, etc…
    Rómske nájazdy na Spermiel(y) a následný odpredaj vyhodených predmetov na burzách a iných akciách je už žiaľbohu nezvrátiteľnou realitou.Aj to už voľáko berieme, ve´ˇd tí, čo sa vyznajú, si v tom haraburdí nájdu, čo hľadajú. A tí, čo sa vyznajú, si tiež svoje nájdu. Ale aby im niekto dal také vysoké, v podstate odborné formálne vyjadrenie k ich diletantskej činnosti, to je , skutočne, vrchol !
    Slovenskí antiquitenti sa, vyzerá, nikdy nespoja a nevytvoria žiadnu stavovskú organizáciu. Och, aké smutné, ale pravdivé, že sme roztrieštení ako vlny o útes. A tak aj všetko skončí. Zapení a zmizne.
    Ináč, škola pre starožitníkov v Prahe, je len základná báza pre prácu so starožitnosťami, iste, dá niektoré základné kunsthistorické informácie. Ale pre bývalé uhorské krajiny je potreba poznať historické odlišnosti od rakúskych a českých krajín. Nehovoriac o ostatných špecifikách v rámci stredoeurópskej kultúry. Ale prax je veľmi dobrou školou, všetci to poznáme.
    Vrele súhlasím, že na Slovensku nič také nemáme, pretože – nechceme !

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť