aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo spodná voda a rekonštrukcia stavby

  • spodná voda a rekonštrukcia stavby

    Posted by admin_obnova on 3. decembra 2004 at 21:27

    Dobrý deň,
    zdedil som starší tehlový dom, ktorý je postavený na ílovom podloží. Pri kontrole hĺbky základov som zistil, že zhruba v hĺbke 80 cm sa objavila spodná voda. Vonkajšie obvodové múry síce nanasiakajú, ale vzhľadom na to, že dom má cca 50 rokov a plánujem zateplenie, asi by sa nejaká ďalšia izolácia hodila.Pôvodná stavba je zaizolovaná asfaltovým papierom. Ďalšia vec, čo ma trápi je nasiakanie vnútorných priečok a to až do výšky 1 meter. Je vhodnejšie odizolovať to mechanicky alebo chemiou? Alebo kombinovane? Samozrejme, so zreteľom na financie.
    Ďakujem za rady. I.

    zanet odpovedal 14 years, 2 months ago 3 Členovia · 26 odpovede/odpovedí
  • 26 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    6. decembra 2004 at 3:03

    Nejjednodušší a poměrně levný recept je provést drenáže kolem celého domu až do hloubky paty základu a vyvést vodu co nejdál . Uvnitř domu je to složitější ,ale opět nejjednodušší je udělat odvětrávané podlahy na štěrkových podsypech.Vysušování domu trvá min.jednu sezonu i déle,ale nemusí se pracně podsekávat celý dům ani investovat do injektáží,kde není výsledek vždy stoprocentní.Než s vodou bojovat ať raději ten dům obchází!

  • harp

    Member
    8. decembra 2004 at 6:58

    Mirek: zaujimavy nazor, plne sa stotoznujem, aj ked sa da urcite robit viac len to uz nie je asi tak cenovo dostupne

    Ivan: Treba si prezriet starsie diskusie, hovorilo sa tam o podobny ch problemoch. Ako odizolovat mur.

  • Anonymous

    Member
    13. decembra 2004 at 3:07

    1. odkazujem vas na diskusiu na http://www.obnova.sk/citaj.php?f=2&i=667&t=667
    2. zateplit stary tehlovy dom najme ak pisete ze je tehlovy a znamky vlhkosti sa prejavu jednoznacne NEDOPORUCUJEM polystyrenom je sice lacnejsi ale nedycha, mal som sancu vidiet polystyren ktorym bol zatepleny objekt, bol uplne zeleny – plesnivy. na toto pozor. Na objekty podobneho typu doporucujem zateplovaci system s pouzitim rakosovych dosiek, maju podobne tepelno izolacne vlastnosti ako mineralna vlna ale lepsie dychaju a odvadzaju vlhkost. Myslim ze tento system uplatnil najme Hasit vo svojom systeme Schlift
    3. Ivan vlhnu vam iba vnuterne priecky alebo aj vonkajsie nosne steny to je celkom rozdiel.
    Na toto je celkom dobry system Iglu ktorym vytvorite novu podlahu s odvetravacimi kanalikmi a takto riesime vlhkost ktoru prudenim odvadzame von z objektu.
    4. ak objekt vlhne len v niektorych castiach a ide len o spodnu vodu doporucujem drenaz vic predchadzajuca diskusia.
    5. chcelo by to komplexny priezkum objektu
    6. zkuste objekt nafotit a poslat mi to alebo do foto.obnova.sk

  • Anonymous

    Member
    12. februára 2005 at 18:59

    Problém zavĺhania objektu by som v žiadnom prípade neriešil bez dôkladného prieskumu za účelom zitenia príčin zavĺhania. Doporučenia v jednotlivých návrhoh riešenia dajú sa v celku akceptovať s podmienkou, že systém sanácie nie je nikdy otázkou jednej technológie, ale vždy kombinácie. Čo sa týka zateplenia firma BAUMIT dodáva na trh zateplovací systém BAUMIT OPEN, pri ktorom polystyrén je priepustný pre vodné pary. To znamená, že difúzny odpor tohoto materiálu je vhodný na vlhké steny. Je šak poterbné v prvom rade odstrániť príčinu zavĺhania stien. Návrh riešenia odvetrávacích podláh systémom IGLÚ je taktiež doplnkovým riešením /len cena výliskov je cca 500.-/m2/. Sanácia proti vlhkosti je veľmi náročná na financie, preto je vhodné dôkladne premyslieť aký systém sanácie bude realizovaný.

  • Anonymous

    Member
    31. marca 2005 at 17:23

    Dobrý den, jen velmi málo informací jsem na netu našel ohledně instalace drenáží kolem domu. Rád bych si udělal drenáže a odvodnění chalupy sám, levněji,ale přesné postupy prací jsem nikde bohužel nenašel. Také výrobci drenážních materiálů mne informovali, že takové ” příručky” nejsou.
    Prosím o případný odkaz na nějaké stránky, případnou radu jiných chalupářů, jakl postupovat. Děkuji Robert Bieda

  • Anonymous

    Member
    2. apríla 2005 at 5:00

    Vážený pane !
    Na základe vášho skromného popisu problému oddrenážovania asi toľko. Vprvom rade musí byť možnosť zachytenú vodu drenážou odviesť buď do kanalizácie resp. do vsakovacej jímky. Dno výkopu pre drenáž musí mať rovnomerný spád min 5 mm/m. Na dno výkopu položiť geotextíliu s presahom na boky výkopu. Na geotextíliu nasypať triedený – praný štrk 20/40. Na vrstvu štrku položiť flexibílnu drenážnu hadicu o priemere 100 mm, skontrolovať spád /prierez dimenzovať podľa predpokladaného prítoku/. Hadicu prekryť štrkom v hrúbke cca 10 – 15 cm a zakryť presahujúcou geotextíliou a zasypať zeminou. Vhodné je v lomových bodoch drenážneho systému zhotoviť revízne šachty pre budúcu kontrólu funkčnosti systému. Nákres sa mi nepodarilo prilepiť.
    s pozdravom
    Ivan

  • Anonymous

    Member
    2. apríla 2005 at 5:07

    Vážený pane !
    Z popisu nie je celkom jasné či sa jedná o ustálenú hladinu spodnej vody, alebo výška hladiny je dôsledok intenzívnejšej zrážkovej činnosti, čo znamená, že do tejto úrovne sa dostavá hladina vody len občas. Zateplenie vlhkého muriva nemá požadovaný efekt. Aké koľvek aj dobre mienené rady bez dôkladného prieskumu príčin zavĺhania nemusia byť korunované úspechom.
    s pozdravom
    Ivan

  • Anonymous

    Member
    2. apríla 2005 at 5:10

    Doporučuji knihu ” Sanace zavlhlého zdiva budov ” autor J.Lebeda,je sice z roku 1988,
    dá se sehnat v antikvariátech , některé věci jsou tam poplatné době ale odborně je dobrá ,i když dnes už je stavební praxe kousek dál.

  • Anonymous

    Member
    8. apríla 2005 at 18:47

    Dobrý deň,

    Vážený pán Tomboy, zaujala ma Vaša informácia z 12.12.04 o zateplovacom systéme s pouzitim rákosovych dosiek , prosím Vás ak je to možné , o jeho popis s uvedením vlastností ( parametrov ), resp. kontakt na výrobcu , dodávateĺa rákosových dosiek.
    Ďakujem, s pozdravom Peter.

  • Anonymous

    Member
    14. apríla 2005 at 1:11

    Dobra literatura ohladom vlhkeho muriva
    je
    Balik: Sanace vlhkeho zdiva, myslim ze to vyslo v nakladatelstve Grada, ked tak sa zkusim este kuknut
    to Peter: velmi ma pobavilo oslovenie vazeny pan tomboy – dakujem
    system rakosovych dosiek
    hasit schlift
    Kombinace slisovaného rákosu svázaného pozinkovaným drátem se systémem omítek , zpevněných výztužnou síťovinou odolnou vůči alkáliím. Určeno pro sanaci extrémně porušeného, vlhkého a hrázděného zdiva. Má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti
    Tloušťka rohoží:
    20 a 50 (mm)
    l = 0,054 W/m.K
    µ <- 2
    pre dalsie info nevahajte ma kontaktovat v nasom diskusnom fore
    T.

  • Anonymous

    Member
    18. apríla 2005 at 21:06

    Som vo fáze analýzy možných , prírodne prijateľných exist. tepelnoizolačných materiálov t. j. tepelnoizolačné materiály mimo PS, PU,styrkonu,min. vlákien,….ale aj slamy,pilín, papiera .. atď. ,preto ma rákosové dosky zaujali a zaslané parametre javia sa pre mňa zaujímavé, ďakujem za zaslanie. Systém hasit schlift je popísaný v uvedenej literatúre ? Potrebujem sa oboznámiť s detailami napr. upevnenia, ak je max. hrúbka 50 mm, potrebujem rohož aplikovať v troch vrstvách (hrúbka tepelnej izolácie 150 mm) , životnosť ,….. cenu izolácie , systému,…dodávateľa, resp. výrobcu.

    Ďakujem, s pozdravom
    Peter

  • Anonymous

    Member
    22. apríla 2005 at 16:46

    Tie rakosove rohoze ma tiez zaujali – asi zanedlho budem riesit zavlhanie jednej steny v dome…kde najdem viac informacii?

  • Anonymous

    Member
    25. apríla 2005 at 15:12

    Dopracoval som sa o krôčik ďalej , mám rozpracovanú problematiku priamo u výrobcu a dodávateĺa rákosovej tepelnej izolácie , po skompletovaní získaných informácií, ich tu, v diskusii uvediem .

    Peter

  • Anonymous

    Member
    2. mája 2005 at 20:41

    Potrebné informácie o rákosovej tepelnej izolácii sú na stránke http://www.stavcom.cz/obchodni/rakos/rakos.htm. U obchodných zástupcov firmy Hasit na Slovensku a Čechách nejavia o problematiku záujem .

    Peter

  • Anonymous

    Member
    8. mája 2005 at 19:13

    Dobrý deň, páni.

    Komoru chcem prerobiť na vchod a kúpelku.
    Na 2 stenách je výška kameňa , asi 1,1m a potom je tehla, ja by som ju chcel okožovať a na niektorých miestach obložiť. Ako mám penetrovať, prípadne inak upraviť povrch kameňa , aby som mohol previesť plánované úpravy?

    S pozdravom
    Pauer

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť