aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › drevenica-podkrovie
-
drevenica-podkrovie
Posted by admin_obnova on 17. augusta 2005 at 21:31Chceme upraviť podkrovie drevenice na spálne, viem že strešné okná na drevenici nemajú čo robiť, ale ak už to musí byť ,potom aký typ "ju" najmenej urazi?
harp odpovedal 12 years, 10 months ago 5 Členovia · 27 odpovede/odpovedí -
27 odpovede/odpovedí
-
Anonymous
Member18. augusta 2005 at 17:38Dobry den, pani Zuzana.
Urcite by ste mali pouzit drevene stresne okna. Na webe najdete par fotiek po celkom vydarenych rekonstrukciach. Najdolezitejsie je, aby okolo tych okien nezatekalo.
Zaroven prajem dobry den aj vsetkym priatelom a majitelom drevenic!
Uz niekolko tyzdnov sledujem diskusie (aj starsieho data) o dreveniciach a kedze aj mna caka rekonstrukcia, budem sa snazit do diskusie zapojit. Mozno by to stalo za novu web stranku, nieco ako e-drevenica.sk – najde sa niekto programatorsky vybaveny? Prispejem aj financne, ak bude treba. … a verim, ze sa nikto z obnova.sk timu neurazi. -
Anonymous
Member18. augusta 2005 at 18:25Veľmi pekne ďakujem za reakciu, ale teraz som si uvedomila,že som svoju otázku
technicky zle formulovala.
Ide mi o to , že zamýšľame s manželom urobiť vikiere, samozrejme drevenné,
problém máme však s tým, že sa nevieme rozhodnút či je vhodnejšia pultová
strecha alebo sedlová strecha vikiera.
Čiže, čo je pre drevenicu z urbanistického hľadiska vhodnejšie. Lokalita kde sa
nachádza naša drevenica je dolný Liptov.
Budem vďačná za všetky názory. -
Anonymous
Member19. augusta 2005 at 16:01Zuzana: Kedze planujete mat v podkrovi spalne, predpokladam, ze okna by vam mali sluzit najma na vetranie a denne svetlo na zakladnu orientaciu v miestnosti. Ak by ste chceli napr. vysivat, to mozete robit dole alebo vonku :-) . Preto by som odporucal vikiere s pultovou strieskou, skor nizke a sirsie, vlastne tzv. stresne vyzorniky. Sedlove striesky vikierov su dost napadnym tvarovym narusenim strechy a navyse, najma pri mensom spade strechy, vznika v ich vnutri “tunel”, ktory prepusta do miestnosti dost malo svetla.
-
Anonymous
Member20. augusta 2005 at 1:52ja by som navrhoval pouzit na presvetlenie stity. neviem nakolko je vytvarne rieseny predny stit vasej drevenice, ale vacsinou sa daju zvacsit vetracie otvory a dat do nich vhodne riesene okna. nie je ani problem so zatekanim. na zadnom stite by to nemal byt problem. tak sme to urobili my, este to nie je celkom dokoncene ale myslim ze je to lepsie riesenie ako prerazat strechu, a to aj z historickeho aj z praktickeho hladiska.samozrejme sa to skor hodi pre mensie podkrovia, my tam mame dve izby 4x4m, na tie okienka v stitoch bohato stacia.
-
Anonymous
Member22. augusta 2005 at 21:48ďakujem za cenné rady, páči sa mi rada od p. Pala, kedže naša drevenica je veľmi
dlhá, štítové presvetlenie stačí len pre prvú a poslednú miestnosť, z tohoto dôvodu
sme nútení urobiť aj presvetlenie strednej časti podkrovia, myslím ,že vikier s pultovou
strechou skôr nižší a širší je vhodným riešením.
Inak čo sa týka krytiny, veľmi sa mi páči drevenný šindeľ, avšak môj manžel tvrdí, že
okrem toho ,že je to už dnes pomerne drahé riešenie, je ešte k tomu málo trváce,vzhľadom na to, že dnes zohnať štiepané šindle z kvalitného dreva je už prakticky
nemožné, a preto sa prikláňa k plechovej krytine. Aký je Váš názor? -
Anonymous
Member22. augusta 2005 at 22:22Do fotoalbumu, v nezaradenych fotkach, som pridal 2 foto: 1x pohlad z vnutra na stitove okno rekonstruovanej drevenice a 1x pohlad z vonku na sposob presvetlenia novej drevenice/zrubu.
Ak chcete vediet nieco viac o sindloch a hlavne ako sa spravne pilia, najdite si na webe firmu VATROVÁ, Jozef Čendula, Kvačany – nepamätam si uz nazov stranky. Su tam aj ceny sindlov.
Jardo
-
Anonymous
Member23. augusta 2005 at 4:51web na firmu je http://www.mujweb.cz/www/sindel/ , ich ponuka je skutocne zaujimava
-
Anonymous
Member26. augusta 2005 at 16:07Ahoj Jardo
tiez som majitelom drevenice (povodna r.v.1864 Orava) a pri roznych rekonstrukciach som sa snazil zachovat povodnu architekturu i ked to vsetko nebolo podla mojich predstav. Preto suhlasim s tvojim navrhom vytvorit web samostatne o slovenskych dreveniciach, ktory by obsahoval rozne rady, napady, tipy, odkazy na starych majstrov, ktory sa este podielali na stavbach drevenic, fotogalerie a pod.
Peter -
Anonymous
Member26. augusta 2005 at 17:09Nuz plech na drevenici…ako nudzove riesenie budiz, ale drevo je drevo, a pri spravnej udrzbe vydrzi dost. Cena vyjde uz skoro narovnako…
K tym vikierom: na starych budovach boli vikierie vo forme “vlny” v rade sindlov…vytvori to makky vzhlad strechy a ziadne spoje, kade by mohlo zatekat, okna su ale sirsie no nizke…inak som za tu pultovu striesku. Ale je to len mon nazor, nevnucujem…:-) -
Anonymous
Member30. augusta 2005 at 5:33Zuzana
mam jednu FOTO okien v stitovej stene. Kde mam tu fotku poslat ? myslim si ze v streche sa nerobili ziadne vikiere ( teda na dreveniciach na Liptove )
K tomu plechu – moj nazor – NIE. Ten sindel je O.K. da sa aj zohnat aj impregnovat tlakovou inpregnaciou ( hladaj cez GOOGLE ) cena je asi 3.000,- Sk/m3 a vydrži to vraj 30rokov.
Drzim palce
Rudo -
Anonymous
Member30. augusta 2005 at 16:23V nejakej inej diskusii z minulosti niekto polemizoval o tom, ze rekonstrukcia drevenice ma aj architektonicko-historicky rozmer. A ma pravdu. Rekonstrukcia je stale kompromisom medzi nakladmi, architekturou a ucelom pouzitia pre konkretnych ludi. Pravdou je, ze na Liptove neboli riesenim vikiere. To vyplyvalo aj z ucelu podkrovia, ktore nebolo obyvane. Dnesne technologie vsak vedia urobit zazraky.
K sindlom: Rudo to bud prehnal s cenou, alebo to je naozaj za m3. Standardne sa uvadza cena za m2. Doporucujem navstivit http://www.drevenysindel.sk. Ja osobne som tiez proti plechu na drevenici.
Peter, konecne spriaznena dusa :o). Za posledny rok som ziskal vela podkladov o dreveniciach – prevazne na internete. Do doby rekonstrukcie mojej drevenice (odhadujem o rok az rok a pol) budu nasledovat skor osobne navstevy a diskusie s ludmi, ktori to maju za sebou alebo nieco o tom vedia. Pridas sa? Ozaj, a odkial si? Ja som od Kosic.
Jardo -
Anonymous
Member30. augusta 2005 at 18:33Cena za tlakovu impregnaciu je za m3 ( nie m2 ). Firma SIMKO ju ponuka za 3.500,- Sk/m3. pozri http://www.sinko.sk, Ale myslim ze sa da zohnat aj lacnejsie, mimo BA. Mysli ze to stoji za to dat tam sindel a nie plech, to je hrozne.
-
Anonymous
Member30. augusta 2005 at 22:05Sorry, Rudo. Ja som mal na mysli cenu za impregnovany sindel (vratane sindla). Vychadza to do 25 Sk/ks s DPH, co je pri ca. 7000 ks sindlov na strechu najakych 175.000,- Sk. Neimpregnovany sa da kupit do 10 Sk/ks pri dlzke 50cm. Alebo si to clovek vyrobi za 20 rokov sam :o)
Jardo -
Anonymous
Member6. septembra 2005 at 15:30Ahoj Jardo, veľmi som sa potešila tejto diskusii o dreveniciach. V tomto roku som zdedila drevenicu na východnom Slovensku, ktorú obýval akýsi pánko (?). Samozrejme že sa ju snažil zrekonštruovať, ale akosi mu to nevyšlo. Zhrozili sme sa keď sme videli že v drevenici je všade betónová podlaha, tak navýšená, že okná boli vo výške od podlahy 65 cm. Je toho viac, niečo sme už stihli urobiť, ale pôjde to pomaly, pretože bývam v BA a drevenica je 400 km od nás.
-
Anonymous
Member9. septembra 2005 at 0:01Ahoj Dana,
mas nejake fotky? Ak ano, skus ich pridat do fotoalbumu (je to sice nie jednoducha operacia, ale skus). Beton namiesto kamennych zakladov pod drevenicou je dost palciva tema, ale ide to pri dobrom odizolovani zakladu od drevenych tramov – treba sa urcite poradit s niekym, kto to takto realizoval. Ja sa pripravujem na rekonstrukciu. Mam v plane drevenicu rozobrat, urobit novy betonovy zaklad a potom ju postavit nanovo. Aj tak je v takom stave, ze ju treba kompletne rekonstruovat – je z r.1921 a poslednych 15 rokov nebola vobec obyvana. Niektore spodne tramy su vodou prehnite. O streche ani nehovorim.
Dolezite je vediet, ake su pri drevenici podmienky v “mokrom roku” a pri topeni snehu. A ci je k dispozicii akakolvek kanalizacia na odvedenie tejto vody.
PS: okna vo vyske 65 cm od podlahy musi byt super pre liliputanov :o)
Log in to reply.