aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Odstránenie starého náteru z dreva

  • Odstránenie starého náteru z dreva

    Posted by admin_obnova on 14. októbra 2005 at 19:33

    Mam v dome stare drevene dvere, kotre su velmi pekne, chcel by som z nich odstranit nater lenze je ich sa 10 :-), teplovzdusnou pistolou to nejde bez poskodenia dreva (bud sa mi pali aj trevo, alebo nater drzi), odstranovace sa tiez moc nechytaju (odstrania iba vrchnu vrstvu, musel by som ich pouzit aspon 5x), obrusovanim farby excentrickou bruskou je v podstate ok, ale iba na rovne plochy
    pocul so o hydroxide sodnom:
    ako sa nim da odstranit nater, kupel, potretie (?)
    aka ma byt koncetracia

    pripadne vase rady

    Anonymous odpovedal 18 years, 11 months ago 2 Členovia · 11 odpovede/odpovedí
  • 11 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    17. októbra 2005 at 17:23

    Dostat odststranovac naterov – co je v podstate cisty hydroxid sodny – taka husta pasta, ktora sa natrie na povrch a po 20minutach sa umyje aj s farbou – pripadne sa aplikuje este raz…pozor na kozu, oci a vsetko organicke – rozpusti to aj stetec…nie to majitela…:-)

  • Anonymous

    Member
    18. októbra 2005 at 3:46

    jj, odstranovace su dost hnusne ked sa dostanu na kozu :-) ja mam dobre skusenosti napr. s odstranovacom Lakostan, ale existuju aj od inych vyrobcov. pokial viem su schopne celkom uspesne rozpustit aj autolaky, takze by mali stacit.

  • Anonymous

    Member
    22. októbra 2005 at 10:18

    Kde je mozne uvedeny LAKOSTAN zakupit, lebo mam tiez stare dvere a s opalovackou ten isty problem. Dik

  • Anonymous

    Member
    9. novembra 2005 at 4:17

    Ja som poslal okná do Prešova, tam je firma, ktora ma vane na luhovanie hydroxidom sodnym. Je to super, treba lem poziadat, aby to dobre neutralizovali, lebo sa moze stat, ze na vlhkosti bude trochu vychadzat taky biely povlak. pod farbou by mohol robit zle. ale ak sa to dobre zeutralizuje, tak by nemal. Inak podla mna najlepšie co poznam. drevo sa upne vycisti. Ten pan inak v obnove viac krat pisal. Treba pozriet starsie prispevky.
    Rudo

  • Anonymous

    Member
    9. novembra 2005 at 4:29

    Nasiel som tu firmu, pisal do prispevku ” pieskovanie dreva ” Je toDr.Krajnak / Starozitnosti DAJANA Antik / 0905356921
    Rudo

  • antik

    Member
    16. novembra 2005 at 3:49

    Náhodou som objavil informáciu o mojej starej práci s odstraňovaním náterov pre p. Ruda.. Naozaj je najlepšie to ” vykúpať ” v bazéne s luhom / 98 % hydroxid sodný /. Robíme to stále so starožitným nábytkom, ale popri tom aj sa luhujú aj okná, dvere, trámy a všetko iné, z čoho je treba dať dole náter.Konečná fáza sa veľmi podobá na čisté drevo pred lakovaním. Rudo má pravdu aj v tom, že po vyluhovaní je treba drevené časti natireť octom, ktorý zneutralizuje luh / sóda z povrchu sa vyparí /. Doporučujem to preoctovať aj neskôr, keď je drevo úplne suché, čím sa zabráni vzniku bieleho sodného povlaku. Naše dielne na luhovanie sú v Nižnom Hrušove pri Vranove n. T. – Dajana- Antik rešt.dielne.Tel. 0905356921 resp. http://www.dajana-antik.sk

  • Anonymous

    Member
    16. novembra 2005 at 13:53

    Zaujimalo by ma, čo sa deje v dreve po luhovaní. Hydroxid sódny je predsa žieravina, a pravdepodobne vyžiera aj živicu medzi drevným vláknom.
    Čo sa stane s takýmto drevom po čase ? ( 10 – 20 rokov ). Nezačne v ňom deštrukcia ? Ten lúh sa predsa nedá odstrániť z dreva na 100 %. Aby sa nestalo, že vyluhujem staré okno, napr. 120 ročné, ktoré je skoro v 100 % stave, a za 20 rokov po lúhovaní sa drevo rozpadne.
    Dakujem
    Rudo

  • Anonymous

    Member
    16. novembra 2005 at 18:16

    Kto vie – mam ale dojem, ze pre drevo je nebezpecnejsie kysle prostredie (tak isto ako pre papier…)ci sa mylim?

  • Anonymous

    Member
    16. novembra 2005 at 22:57

    no neviem, videl som renesancnu truhlicu ktora bola napadnuta cervotocom (jej cela vrchna cast) preto ju pred viac nez 15 rokmi restaurovali v jednom muzeu, konkretne to luhovali v nejakej vani a potom zneutralizovali. Teraz vyzera v super stave a vobec nevidno ze by ten luh nejako zle posobil na to drevo, aj ked som na nu pozeral detailnejsie a to hlavne na casti poskodene cervotocom. Keby sa tie veci rozpadavali, tak by sa ta truhlica uz rozpadla.

  • Anonymous

    Member
    25. decembra 2005 at 23:57

    nesouhlasim s louhováním . ten louh vždy v určitém množství ve dřevě zbude , nepřirozeně ho zbarví a co udělá s jeho pevností se může ukázat po letech a to už bude pozdě . navíc louhování poškodí dýhované části , tvrdé dřevo a lepené spoje . opalování s následným přebroušením je ke dřevu šetrnější ale pracnější a vyžaduje jistou zručnost : )

  • Anonymous

    Member
    29. decembra 2005 at 16:54

    kuknite sa na toto, snad sa zasmejete aku robotu mi dal jeden znamy ktory uz nemal nervy s opalovanim :)
    podotykam ze to bol “neodbornik” ktory si myslel ze je jednoduche nieco restaurovat :)

    http://www.krajo.szm.sk/komoda/komoda.html

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť